Ադրբեջանը Ռուսաստանի համար չունի այն արժեքը, ինչ Հայաստանը. Ա. Մանասյան
Հայաստանը սխալ դիվանագիտական մարատավարություն է ընտրել՝ ԼՂՀ հարցի կարգավորման հետ կապված: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը, ում համոզմամբ՝ միաջազգային «մեսիջներին» Հայաստանը համարժեք պատասխան չի տալիս:
«ԼՂՀ խնդիրը ոչ թե հայ-ադրբեջանական, այլ միջազգային հարաբերությունների լուրջ խնդիր է»,- հավելեց նա՝ շարունակելով, որ Արցախի հարցով իրականում շահագրգիռ են ոչ միայն Հայաստանն ու Ադրբեջանը, այլև գերտերությունները, որի համար այսօր բանակցում են Եվրոպան, Ռուսաստանը, ինչպես նաև Ամերիկան:
Քաղաքագետի համոզմամբ՝ ԼՂՀ խնդրի լուծման բանալին պետք է փնտրել ոչ թե կողմերի հետ բանակցելով, այլ սիրիական կամ ռուս-չինական հարաբերությունների ներքո: Այս համատեքստում Մանասյանն ընդգծեց, որ հենց այդ նպատակով էին նաև Նազարբաևի և Ուորլիքի որոշ հայտարարությունները, որոնք խնդիրը էլ ավելի բարդացրին:
«Անհրաժեշտ շեշտադրումները Հայաստանը չի կատարում: Մեր քաղաքական այրերը սխալ մարտավարություն են ընտրել: Չպետք է ասվի, թե անհրաժեշտ է վերակագնել ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, քանի որ այդ ժողովուրդն ունի այդ իրավունքը: Չի կարելի խնդիրը մի փոսի մեջ նետել, որից հետո դժվար կլինի հանելը: Չի կարելի ասել, թե ԼՂՀ-ն դուրս է մղվել բանակցային գործընթացից»,- նշեց քաղաքագետը՝ ընդգծելով, որ ԼՂՀ ինքնորոշումն արդեն ճանաչված է, և այն էլ մի քանի անգամ, իսկ Հայաստանը պարտավոր է հարգել այդ ժողովրդի իրավունքն ու պահանջել դա մյուսներից:
Քաղաքագետի խոսքով՝ ժամանակին հայաստանյան իշխանությունները պնդում էին, որ Մաքսային միություն մտնելով ԼՂՀ խնդիրը կլուծվի, բայց այսօր արդեն խուսափում են այս մասին խոսելուց:
Անդրադառնալով ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից արված հայտարարությանը, որն առնչվում էր Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելուն, Մանասյանը ընդգծեց՝ իսկապես եկել է ժամանակը այդ մասին բարձրաձայնելու:
«Այդ հարցը պետք է միջազգային հնչեղություն ստանա: Դա մի կարևոր խնդիր էր, որին պետք է պետական մոտեցում ցուցաբերվի: Սա ազգային անվտանգության խնդիր է: Իսկ Ադրբեջանի պես ագրեսիվ պետությանը պետք է ոչ միայն Ռուսաստանը զենք չվաճառի, այլ ընդհանրապես՝ ոչ ոք: Եվ այդ հարցը պետք է անշուշտ պաշտոնական մակարդակով բարձրացվի»,- հավելեց նա՝ շարունակելով, որ եթե Ռուսաստանը Ադրբեջանին զենք է վաճառում, ուրեմն ըստ իր պարտավորությունների՝ պետք է նաև Հայաստանին օգնի, իր սահմանները ամրացնել:
Ինչ վերաբերում է սահմանի լարվածությանը, ապա քաղաքագետը համոզված է, որ պատերազմ ամեն դեպքում չի լինի:
«Պատերազմի հավանականությունը մեր տարածաշրջանում շատ ցածր է: Միշտ էլ եղել է այդպես: ՄԽ համանախագահների հանդիպման օրերին սահմանին միշտ էլ լարվածություն է առաջացել: Եվ պատերազմը չի վերսկսվի, եթե մենք ճիշտ մարտավարություն ընտրենք: Ադրբեջանը Ռուսաստանի համար չունի այն արժեքը, ինչ Հայաստանը»,-ասաց նա:
Մանասյանը նկատեց նաև, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ Հայաստանը ճիշտ քարոզչություն չի իրականացնում: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը մինչ օրս համարժեք չի արձագանքել Ջ. Ուորլիքի հայտարարություններին:
Aysor.am-ի դիտարկմանը՝ պաշտոնական Ստեփանակերտն արդեն արձագանքել է, քաղաքագետը պատասխանեց. «Պաշտոնական Ստեփանակերտն իր տեղն ունի, Հայաստանը՝ իր: Հայաստանը երբեք չի հայտարարել, որ այդ 7 շրջանները իրավաբանորեն չեն պատկանում Ադրբեջանին»,- ասաց նա:

А.Манасян: Азербайджан не представляет для РФ такую ценность как Армения
Армения в вопросе урегулирования карабахского конфликта выбрала неправильную дипломатическую тактику. Такое мнение высказал сегодня журналистам политолог Александр Манасян.
«Карабахский конфликт не находится в сфере армяно-азербайджанских отношений, это серьезная проблема международных отношений», - заявил он. По словам политолога, в этом вопросе заинтересованы не только Армения и Азербайджан, но и сверхдержавы и переговоры сегодня ведут Европа, Россия и США.
По мнению политолога, ключ к урегулированию конфликта нужно искать не в переговорах со сторонами, а внутри сирийских или российско-китайских отношений. В данном контексте А.Манасян подчеркнул, что именно с этой целью были сделаны некоторые заявления Назарбаева и Уорлика, которые еще более осложнили проблему.
«Армения не ставит необходимых акцентов, наши политические деятели избрали неправильную тактику. Не нужно говорить о необходимости восстановления права на самоопределение народа Нагорного Карабаха, поскольку народ Арцаха имеет это право. Нельзя вгонять проблему в тупик, из которой потом будет сложно выходить», - заявил политолог. Он отметил, что самоопределение НКР уже признано, при этом несколько раз, а Армения обязана уважать право этого народа и требовать этого от других.
По словам политолога, в свое время армянские власти утверждали, что со вступлением Армении в Таможенный союз проблема НКР решится, однако сегодня избегают говорить об этом.
Обратившись к заявлению президента Армении Сержа Саргсяна о том, что Россией продает вооружения Азербайджану, А.Манасян подчеркнул, что в действительности пришло время озвучить этот вопрос.
«Этот вопрос должен получить международное звучание. Это очень важный вопрос, требующий государственного подхода. Это проблема национальной безопасности. А такой агрессивной стране как Азербайджан не только Россия не должна продавать оружие, но и никакая другая страна. И этот вопрос, несомненно, должен ставиться на официальном уровне», - сказал он.
Что касается напряженности на границе, то политолог выразил уверенность в том, что возобновление военных действий маловероятно. « В нашем регионе вероятность войны очень низкая. На границе всегда нагнетается напряженность во время встречи сопредседателей МГ ОБСЕ. Война не возобновится, если Армения будет придерживаться правильной тактики. Азербайджан не представляет для России такую ценность как Армения», - отметил он.
По словам политолога, Армения по сей день не отреагировала на заявление американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика. На замечание Aysor.am о том, что официальный Степанакерт уже отреагировал, политолог заявил: «Официальный Степанакерт имеет свое место, Армения – свое. Армения никогда не заявляла, что эти 7 районов юридически не принадлежат Азербайджану».