Շարմազանով. Իշխանափոխության մասին տվայտանքները՝ փոթորիկ են մեկ բաժակ ջրում
Հոկտեմբեր ամիսը հագեցած էր թե՛ արտաքին քաղաքական, թե՛ ներքաղաքական իրադարձություններով: Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Նման որոշումը պայմանավորված էր տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններով, որոնք լայնորեն բացվում են Հայաստանի առջև: Այս մասին ԱԺ հայտարարությունների ժամին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Այն նոր հեռանկարներ է բացում նաև օտարերկրյա ներդրողների համար, որոնք Հայաստանի տնտեսական տարածքով կարող են ավելի դյուրացված կարգով դուրս գալ ԵՏՄ միասնական շուկա: Հարկ է նշել, որ Հայաստանը նաև պատրաստ է շարունակելու երկխոսությունը Եվրամիության անդամ երկրների հետ բոլոր հնարավոր ուղղություններով»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Է. Շարմազանովն ասաց, որ նման կարևորագույն բարեփոխումը պետք է իրականացվի մասնագիտական և քաղաքական լայն շրջանակների հետ քննարկումների արդյունքում:
«Տարակուսելի է, որ երկրում համակարգային փոփոխություններ պահանջող որոշ ընդդիմադիր կամ պսևդոընդդիմադիր ուժեր, կտրուկ փոխելով իրենց դիրքորոշումը, հանկարծ հիշեցին, որ երկրում նման բարեփոխումների անցկացման անհրաժեշտություն չկա՝ մտահոգվելով, թե այսկերպ իշխանությունները ցանկանում են վերարտադրվել: Նման պնդումը քաղաքագիտական անգրագիտություն է, քանի որ աշխարհի ցանկացած ժողովրդավարական երկրում ցանկացած իշխանություն ցանկանում է վերարտադրվել և վերարտադրվել ընտրությունների միջոցով»,- ասաց ԱԺ փոնախագահը:
Նա խոսեց նաև կիրակի օրը տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների մասին՝ ասելով, որ 13 համայնքում տեղի ունեցան համայնքապետերի ընտրություններ, որտեղ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունն իր վստահության քվեն տվեց Հանրապետական կուսակցության թեկնածուներին: «Ուստի, իշխանափոխության վերաբերյալ բոլոր տվայտանքներն ընդամենը փոթորիկ են մեկ բաժակ ջրում»,- եզրափակեց խոսքը ՀՀԿ պատգամավորը:

Шармазанов: Переживания по поводу смены власти – лишь буря в стакане воды
Октябрь в Армении оказался насыщен как внутриполитическими, так и внешнеполитическими событиями. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении заявил вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
Так, Э.Шармазанов напомнил, что 10 октября в Минске был подписан Договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС), что, по его словам, открывает перед республикой новые возможности экономического развития.
«Более того, это открывает новые перспективы для иностранных инвесторов, которые через экономическое пространство Армении могут в упрощенном порядке выйти на единый рынок ЕАЭС. Стоит отметить, что Армения готова также к продолжению диалога со странами Евросоюза во всех возможных направлениях», - подчеркнул вице-спикер парламента Армении.
В числе важных событий октября Э.Шармазанов отметил обнародование Концепции конституционных реформ, разработанной Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте Армении, а также заключения Венецианской комиссии.
Обратившись к заявлениям представителей оппозиции о необходимости смены власти в стране, Э.Шармазанов заявил, что 19 октября в 13 общинах Армении состоялись выборы руководителей общин, и подавляющее большинство населения поддержало кандидатов от Республиканской партии Армении.
«Следовательно, все переживания по поводу смены власти – всего лишь буря в стакане воды», - резюмировал Эдуард Шармазанов.