Շարմազանով. Իշխանափոխության մասին տվայտանքները՝ փոթորիկ են մեկ բաժակ ջրում
Հոկտեմբեր ամիսը հագեցած էր թե՛ արտաքին քաղաքական, թե՛ ներքաղաքական իրադարձություններով: Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Նման որոշումը պայմանավորված էր տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններով, որոնք լայնորեն բացվում են Հայաստանի առջև: Այս մասին ԱԺ հայտարարությունների ժամին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Այն նոր հեռանկարներ է բացում նաև օտարերկրյա ներդրողների համար, որոնք Հայաստանի տնտեսական տարածքով կարող են ավելի դյուրացված կարգով դուրս գալ ԵՏՄ միասնական շուկա: Հարկ է նշել, որ Հայաստանը նաև պատրաստ է շարունակելու երկխոսությունը Եվրամիության անդամ երկրների հետ բոլոր հնարավոր ուղղություններով»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Է. Շարմազանովն ասաց, որ նման կարևորագույն բարեփոխումը պետք է իրականացվի մասնագիտական և քաղաքական լայն շրջանակների հետ քննարկումների արդյունքում:
«Տարակուսելի է, որ երկրում համակարգային փոփոխություններ պահանջող որոշ ընդդիմադիր կամ պսևդոընդդիմադիր ուժեր, կտրուկ փոխելով իրենց դիրքորոշումը, հանկարծ հիշեցին, որ երկրում նման բարեփոխումների անցկացման անհրաժեշտություն չկա՝ մտահոգվելով, թե այսկերպ իշխանությունները ցանկանում են վերարտադրվել: Նման պնդումը քաղաքագիտական անգրագիտություն է, քանի որ աշխարհի ցանկացած ժողովրդավարական երկրում ցանկացած իշխանություն ցանկանում է վերարտադրվել և վերարտադրվել ընտրությունների միջոցով»,- ասաց ԱԺ փոնախագահը:
Նա խոսեց նաև կիրակի օրը տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների մասին՝ ասելով, որ 13 համայնքում տեղի ունեցան համայնքապետերի ընտրություններ, որտեղ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունն իր վստահության քվեն տվեց Հանրապետական կուսակցության թեկնածուներին: «Ուստի, իշխանափոխության վերաբերյալ բոլոր տվայտանքներն ընդամենը փոթորիկ են մեկ բաժակ ջրում»,- եզրափակեց խոսքը ՀՀԿ պատգամավորը:

Sharmazanov: Anxiety over power change is tempest in a teacup
October in Armenia was full of both domestic and foreign political events, the vice speaker of the Armenian parliament Edward Sharmazanov said in the National Assembly today.
He reminded those present that the agreement on Armenia’s entry into the Eurasian Economic Union (EEU) was signed in Minsk on October 10, which he said opens new opportunities for Armenia’s economic development.
“In addition, it opens new prospects for foreign investors who can enter the common market of EEU via Armenia’s economic space under a simplified procedure. It is noteworthy that Armenia is also ready to continue dialog with the European Union states in all the possible directions,” the vice speaker said.
Speaking about important events in October, Sharmazanov also indicated the publication of the concept of constitutional reforms developed by the Special Commission on Constitutional Reforms as well as Venice Commission’s conclusion.
Commenting on the opposition’s statements about the necessity of changing power in the country, Sharmazanov said that elections of community heads were held in 13 communities of Armenia on October 19 and the overwhelming majority of population supported candidates of the Republican Party of Armenia (HHK).
“Thus, the anxiety over a change of power is a tempest in a teacup,” E. Sharmazanov said in conclusion.