Տեսանելի ապագայում մեր երկիրը ապրելու և կենսագործելու է ԵՏՄ շրջանականերում: Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայանգիրը ստորագրեց հոկտեմբերի 10-ին, հենց նույն օրը, երբ եռյակը հանրահավաք էր անցկացնում:
Տեր-Պետրոսյանն ասաց, որ շատերն իրեն մեղադրեցին, երբ հանրահավաքի ժամանակ նա չանդրադարձավ ԵՏՄ անդամակցությանը, սակայն «ինձ ճանաչողները լավ գիտեն, որ ես ոտքի վրա կարծիք չեմ հայտնում, իսկ ԵՏՄ համաձայնագիրը հանրահավաքից ժամեր առաջ էր ստորագրվել»:
ՀՀ առաջին նախագահը չհամաձայնեց այն կարծիքի հետ, թե ԵՏՄ-ին անդամակցելով՝ Հայաստանը կորցնելու է իր ինքնիշխանությունը:
Նա նկատեց, որ անդամագրվելով տարբեր կառույցների՝ բոլոր պետությունները մասնակիորեն կորցնում են իրենց ինքնիշխանությունը:
«Եթե նույնիսկ Հայաստանը ստորագրեր ԵՄ համաձայանագիրը, միևնույն է զրկվելու էր իր անկախության մասից, գուցե ավելի շատ, քան՝ ԵՏՄ-ի դեպքում»,- ասաց Տեր-Պետրոսյանը՝ բնական համարելով, որ ԵՏՄ-ի կազմում Ռուսաստանը կարող է թելադրողի դերում լինել, որովհետև «բոլոր կառույցներում միշտ էլ թելադրող լինում է»:
Ինչ վերաբերում է եռյակի հետագա անելիքներին, ապա Տեր-Պետրոսյանը չցանկացավ մանրամասնել, միայն ասաց, որ իրենց «տակտիկական հնարքները սկուտեղի վրա չեն մատուցի Սերժ Սարգսյանին»:
Ամփոփելով խոսքը՝ ՀԱԿ առաջնորդը Ազատության հրապարակում հավաքված մարդկանց կոչ արեց ամեն բան թեթև տանել:

In the foreseeable future Armenia will carry out activities within the framework of the Eurasian Economic Union (EEU), the leader of Armenian National Congress (HAK), first Armenian President Levon Ter-Petrosyan said today at the joint rally of three parliamentary forces in Liberty Square of Yerevan.
We would remind you that the agreement on Armenia’s accession to EEU was signed on October 10 - the same day when the trio of non-coalition forces staged their first joint rally in Liberty Square.
According to Levon Ter-Petrosyan, many accused him of not discussing the issue of Armenia’s membership in EEU during the first rally. He explained that he never expresses hasty opinions, while the agreement on EEU was signed several hours before that rally.
The first president of Armenia did not share the opinion that Armenia will lose its sovereignty by becoming a member of the EEU. He noted that all states partially lose their sovereignty when they join an organization.
“If Armenia signed an agreement with the EU, it would also lose part of its sovereignty, perhaps even to a greater extent than in case of EEU,” Ter-Petrosyan said.
He considered it normal that Russia may have the role of a dictating country in EEU because “in all strictures, someone is a dictating side”.
As regards further actions of the trio, Levon Ter-Petrosyan refused to give details, saying that they “are not going to hand their tactical steps to Serzh Sargsyan on a plate”.
In conclusion, the leader of HAK called on those who gathered in Liberty Square to arm themselves with patience and take everything easy.