Տեսանելի ապագայում մեր երկիրը ապրելու և կենսագործելու է ԵՏՄ շրջանականերում: Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայանգիրը ստորագրեց հոկտեմբերի 10-ին, հենց նույն օրը, երբ եռյակը հանրահավաք էր անցկացնում:
Տեր-Պետրոսյանն ասաց, որ շատերն իրեն մեղադրեցին, երբ հանրահավաքի ժամանակ նա չանդրադարձավ ԵՏՄ անդամակցությանը, սակայն «ինձ ճանաչողները լավ գիտեն, որ ես ոտքի վրա կարծիք չեմ հայտնում, իսկ ԵՏՄ համաձայնագիրը հանրահավաքից ժամեր առաջ էր ստորագրվել»:
ՀՀ առաջին նախագահը չհամաձայնեց այն կարծիքի հետ, թե ԵՏՄ-ին անդամակցելով՝ Հայաստանը կորցնելու է իր ինքնիշխանությունը:
Նա նկատեց, որ անդամագրվելով տարբեր կառույցների՝ բոլոր պետությունները մասնակիորեն կորցնում են իրենց ինքնիշխանությունը:
«Եթե նույնիսկ Հայաստանը ստորագրեր ԵՄ համաձայանագիրը, միևնույն է զրկվելու էր իր անկախության մասից, գուցե ավելի շատ, քան՝ ԵՏՄ-ի դեպքում»,- ասաց Տեր-Պետրոսյանը՝ բնական համարելով, որ ԵՏՄ-ի կազմում Ռուսաստանը կարող է թելադրողի դերում լինել, որովհետև «բոլոր կառույցներում միշտ էլ թելադրող լինում է»:
Ինչ վերաբերում է եռյակի հետագա անելիքներին, ապա Տեր-Պետրոսյանը չցանկացավ մանրամասնել, միայն ասաց, որ իրենց «տակտիկական հնարքները սկուտեղի վրա չեն մատուցի Սերժ Սարգսյանին»:
Ամփոփելով խոսքը՝ ՀԱԿ առաջնորդը Ազատության հրապարակում հավաքված մարդկանց կոչ արեց ամեն բան թեթև տանել:

Левон Тер-Петросян обратился на митинге к членству Армении в ЕАЭС
В обозримом будущем Армения будет осуществлять деятельность в рамках Евразийского экономического союза. Об этом заявил сегодня лидер «Армянского национального конгресса», первый президент Армении Левон Тер-Петросян в ходе совместного митинга трех парламентских политических сил на площади Свободы в Ереване.
Напомним, договор о членстве Армении в ЕАЭС был подписан 10 октября, когда «тройка» некоалиционных политических сил проводила первый совместный митинг на площади Свободы.
Как отметил Л.Тер-Петросян, многие обвинили его в том, что во время митинга он не обратился к вопросу членства Армении в ЕАЭС, однако по его словам, он «не высказывает поспешных мнений, а договор ЕАЭС был подписан за несколько часов до митинга».
Первый президент Армении не согласился с тем мнением, что, став членом ЕАЭС, Армения потеряет свой суверенитет. Он отметил, что, становясь членами различных структур, все государства частично теряют свой суверенитет.
«Если бы даже Армения подписала соглашение с ЕС, все равно она лишилась бы части своей независимости, возможно большей, чем в случае с ЕАЭС», - сказал Л.Тер-Петросян.
Он посчитал нормальным, что в составе ЕАЭС Россия может быть в роли диктующего, поскольку «во всех структурах всегда бывает кто-то диктующий».
Что касается дальнейших шагов «тройки», то Левон Тер-Петросян не захотел уточнять детали, заявив лишь, что «тактические шаги не будут преподнесены на подносе Сержу Саргсяну».
Резюмируя, лидер АНК призвал собравшихся на площади Свободы людей набраться терпения, не переживать и относиться ко всему легко.