Դեղերի թանկացումը պայմանավորված է տարադրամի փոխաժեքների տատանմամբ
«Առևտրի և ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքը նոր խմբագրմամբ, համաձայն որի դեղերը պարտադիր պետք է դրոշմապիտակավորվեն, ուժի մեջ է ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 1-ից։ Այս մասին հայտնում է ԱՆ մամուլի ծառայությունը:
«ՀՀ առողջապահության նախարարությունը բարեփոխմանը դեմ չէր, քանի որ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն օրենսդրական այս փոփոխությունը հիմնավորում էր դեղերի շուկայում ստվերի վերացման եւ մրցակցային դաշտ ստեղծելու անհրաժեշտությամբ: Նախարարությունը, լինելով բնակչությանն արդյունավետ, անվտանգ և որակյալ դեղերով ապահովելու երաշխավորը, շահագրգիռ է, որ շուկան զերծ մնա կեղծ և չգրանցված դեղերից։
Պետք է նշել, որ նոյեմբերի 1-ից դեղերի գների փոփոխություն չի նկատվել։ Դեղերի շուկայում գների նկատելի աճ արձանագրվեց նոյեմբերի 20-ից հետո, ինչն ակնհայտորեն պայմանավորված է դոլարի և եվրոյի փոխարժեքների տատանմամբ։ Այնպես որ, նրանք, ովքեր դեղերի գնի աճը փորձում են ներկայացնել որպես դրոշմապիտակավորման պարտադիր պահանջի հետևանք, մեղմ ասած` անկեղծ չեն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

All medicines shall be stamp-labeled according to the changes that were made to the Law on Trade and Service and took effect on November 1, 2014, the press service of Armenian Health Ministry.
“Health Ministry was not opposed to this legislative amendment as Finance Ministry of Armenia conditioned it by the necessity to reduce the shadow sector and create a competitive field. Being a guarantor of providing the population with effective, safe and quality medicines, the government is interested in preventing counterfeit, unregistered drugs from entering the market.
The prices did not change after the amendment took effect on November 1. A noticeable change in drug prices was recorded after November 20, which was evidently due to fluctuations of the dollar and the euro. So those who try to present the increase in medicine prices as a result of the mandatory stamp-labeling requirement are not sincere, to put it mildly,” Health Ministry said in a statement.