Կ. Բեքարյան. Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացը համանախագահողների միջև յուրահատուկ կամուրջ է
«Հայաստանը երբեք չի փորձել իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցել ուժային կենտրոնների շահերի բախման վրա, այլ միայն նրանց համադրության վրա»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, ամփոփելով անցնող տարին, ասաց Եվրոպական ինտեգրացիա ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը:
Նա նշեց, որ Հարավային Կովկասի վրա իր ազդեցություն է թողնում նաև Իրանի ու վեցնյակի միջև բանակցությունները, ինչպես նաև Արևմուտք-Ռուսաստան հարաբերություններում առկա լարվածությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան գործընթացին՝ Կ.  Բեքարյանը նշեց, որ ղարաբաղյան բանակցային գործընթացը համանախագոհների միջև յուրահատուկ կամուրջ է և նրանց միջև հարաբերությունները խաթարված չեն:
Կ. Բեքարյանի խոսքով՝ եթե համանախագահողները փորձեն ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի հաշվին ինքնահաստատվել, դա չի կարող դրականորեն ազդել բանակցային գործընթացի վրա:

Armenia doesn’t build foreign policy on clash of power centers’ interests
“Armenia has never tried to build its foreign policy based on a clash of interests of the centers of power. It builds a policy by combining interests,’ the head of European Integration NGO Karen Bekaryan told reporters today.
In his words, the negotiating process on Karabakh conflict settlement is a kind of a bridge between the OSCE Minsk Group Co-chairs whose relations are up to the mark.
Any attempts by mediators to assert themselves at the expense of the Karabakh negotiations cannot have a positive impact on the process, Bekaryan said.