Կ. Բեքարյան. Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացը համանախագահողների միջև յուրահատուկ կամուրջ է
«Հայաստանը երբեք չի փորձել իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցել ուժային կենտրոնների շահերի բախման վրա, այլ միայն նրանց համադրության վրա»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, ամփոփելով անցնող տարին, ասաց Եվրոպական ինտեգրացիա ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը:
Նա նշեց, որ Հարավային Կովկասի վրա իր ազդեցություն է թողնում նաև Իրանի ու վեցնյակի միջև բանակցությունները, ինչպես նաև Արևմուտք-Ռուսաստան հարաբերություններում առկա լարվածությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան գործընթացին՝ Կ.  Բեքարյանը նշեց, որ ղարաբաղյան բանակցային գործընթացը համանախագոհների միջև յուրահատուկ կամուրջ է և նրանց միջև հարաբերությունները խաթարված չեն:
Կ. Բեքարյանի խոսքով՝ եթե համանախագահողները փորձեն ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի հաշվին ինքնահաստատվել, դա չի կարող դրականորեն ազդել բանակցային գործընթացի վրա:

Армения не строит внешнюю политику на столкновении интересов силовых центров
«Армения никогда не пыталась строить свою внешнюю политику на столкновении интересов силовых центров. Эту политику она строит на сопоставлении интересов», - заявил журналистам руководитель общественной организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян.
По его словам, переговорный процесс по карабахскому урегулированию является своеобразным мостом между сопредседателями, отношения между которыми находятся на должном уровне.
К.Бекарян также отметил, что попытки посредников самоутвердиться за счет переговорного процесса по Карабаху не могут положительно повлиять на процесс.