Քեսաբը կրկին վտանգված է
Թեև քեսաբցիներն արդեն վերադարձել են իրենց տները ու վերակառուցել են իրենց եկեղեցիներն ու դպրոցները, սակայն անվտանգության խնդիրը կրկին անկայուն է: Այս մասին հայտնում է «ԵՌԱԳՈՒՅՆ»-ը:
Երկու օր առաջ հրթիռակոծվել էր Քեսաբի մոտ գտնվող Լեղի ջուրի (Ֆռնլոք) անցակետը, իսկ դեկտեմբերի 23-ի ուշ երեկոյան մեծ է եղել Քեսաբի վրա հարձակման վտանգը: Բնակչության մեծ մասին, հատկապես կանանց և երեխաներին, դուրս են բերել Քեսաբից և տեղափոխել Լաթաքիա:
Թուրքիայի կողմից` սահմանին շատ մոտ, նկատվել են զինված ասպտամբական խմբավորումներ:
Հիշեցնենք, որ 2014 թ. մարտի 21-ի առավոտյան իսլամիստները Թուրքիայի կողմից հարձակվել են հայաշատ Քեսաբ քաղաքի վրա, որը գտնվում է Լաթաքիա նահանգում և սահմանակից է Թուրքիային: Սիրիայի կառավարական բանակը հունիսին ազատագրել է շրջանը գրոհայիններից:

Безопасность жителей сирийского Кесаба опять под угрозой
Несмотря на то, что жители Кесаба уже вернулись в свои дома, восстановили свои школы и церкви, проблема их безопасности все еще остается нерешенной, сообщает сайт «Ерагуйн».
Напомним, два дня назад бомбардировке подвергся контрольно-пропускной пункт Лехи джур близ Кесаба, а поздно вечером 23 декабря поступили сведения о готовящемся на Кесаб нападении. Как отмечается, вооруженные группировки были замечены близ границы с Турцией.
Согласно информации, часть жителей из-за сложившейся в районе напряженной конфликтной ситуации перебрались в более безопасные места.