ՌԴ դեսպանատունն իր ցավակցությունն է հայտնել Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ
Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել, որով իր ցավակցություններն է հայտնել Գյումրիում կատարված ողբերգության կապակցությամբ:
«Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգությունը շոկային է բոլորիս համար: Սգում և ցավում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին: Ցավակցում ենք զոհվածների հարզատներին ու մտերիմներին»:
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ ներկա պահին Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան մարմինները ՌԴ կառույցների հետ համատեղ ջանքերով որոնողական ու հետախուզական աշխատանքներ են իրականացնում կատարվածը բացահայտելու, պարզելու և պատժելու ուղղությամբ:
«Կատարվածին համապատասխան և օբյեկտիվ գնահատական կտրվի»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ քննչական մարմինները կոորդինացնում են իրենց ուժերը և համատեղ աշխատանքներ իրականացնում ռուսական ուժերի հետ ռուսական ռազմաբազայում և դրա հարակից տարածքում:

Посольство России выразило соболезнования в связи с ужасной трагедией в Гюмри
Посольство России в Армении выступило с заявлением в связи с фактом жестокого убийства целой семьи в Гюмри и выразило соболезнования родным и близким погибших.
«Потрясены страшной трагедией в Гюмри. Скорбим вместе с армянским народом. Соболезнуем родным и близким погибших», - говорится в заявлении посольства РФ.
Согласно информации, в документе отмечается, что в настоящее время компетентные органы Армении и Российской Федерации осуществляют необходимые следственные процедуры, имеющие целью объективное и всестороннее расследование произошедшего.
«Совершившие это ужасное преступление должны понести самое суровое наказание», - отмечается в заявлении посольства.
Отмечается также, что следственные группы координируют свои усилия в полном соответствии с соглашением об условиях пребывания 102-ой военной базы РФ на территории Армении.