Ս. Օհանյան. 2015-ը լինելու է «Մարտական կարողությունների զարգացման տարի»
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարի հանդիպում-խորհրդակցությունը Երևանի և Արմավիրի կայազորների զորամասերի ստորաբաժանումների հրամանատարական կազմերի հետ: Հանդիպմանը հրավիրված էին նաև Երևանի քաղաքապետը, մարզպետներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ և մի շարք հասարակական կազամկերպությունների ղեկավարներ: Այս մասին հայտնում են ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը  հետադարձ հայացք է նետել 2014 թվականին՝ գոհունակությամբ նշելով, որ անցած տարին ԶՈՒ-երի համար եղել է հաջողությունների և որակական առաջընթացի տարի:  Ըստ Սեյրան Օհանյանի` հետևողական աշխատանքի արդյունքում հաջողվել է ապահովել ոչ միայն մեր սահմանների անձեռնմխելիությունը, հայ ժողովրդի անվտանգությունը, այլև ամուր հիմքերի վրա  դնել արատավոր բարքերի դեմ համազգային պայքարը, նվազել է բռնարարքների, ծեծկռտուքների, ինքնասպանությունների քանակը: Այդ ամենի արդյունքն է ԶՈՒ-երում արտակարգ պատահարների 6%,  հանցածին երևույթների հետևաքնով առաջացող միջադեպերի 8% և մահվան ելքով հանցագործությունների 50% նվազումը: Ինչպես ընդգծեл 1 նախարարը, ստացված արդյունքները գոհացուցիչ են, սակայն ձեռքբերումները պետք է համարել մեծ գործի սկիզբ և կրկնապատկված եռանդով առաջ շարժվել:
Առաջընթաց կա նաև անվտանգության մակարդակի բարձրացման առումով և 2015թ.-ի գերակա խնդիրը ևս պետք է լինի մարտական հերթապահության և մարտական խնդիրների կատարման արդյունքում հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովումը արտաքին ագրեսիայից: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի խոսքերով` մենք պարտավոր ենք խելացի պաշտպանություն իրականացնել, վարել այնպիսի քաղաքականություն, որը թույլ կտա քիչ ուժերով, ավելի շարժուն ու փոքր ստորաբաժանումներով լուծել մեծ խնդիրներ՝ հատկապես, որ դրա նախադրյալները կան: Ազգային բանակի անցած ճանապարհը դրա վառ ապացույցն է:
«ԶՈՒ-երի պատրաստությանը և պաշտպանական բարեփոխումներին որակական առաջընթաց» կարգախոսի ներքո և տարին հայտարարելով «Մարտական կարողությունների զարգացման տարի» 2015թ. հիմնական անելիքը լինելու է բարեվարքության, ազգային ավանդույթների ամրապնդումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, 21-րդ դարի բանակներին բնորոշ արդիականացված տարրերի ներդրումը և զինծառայողների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մարդակենտրոն բանակի ստեղծումը`  ԶՈՒ-երի մարտական պատրաստականության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների հիմք դարձնելով կրտսեր հրամանատարական կազմի ինքնուրույնության և նախաձեռնողականության խթանումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ որոշ հրամանատարների, պետերի զինվորամոլությանը վերջ դնելու նպատակով` 2015 թվականին պաշտպանական համակարգի հրամանատարական ու կառավարման բոլոր մակարդկաներում ներդրվելու է «Հրամանատրում առաջադրանքի միջոցով» ղեկավարման հայեցակարգը` ուղղված  ենթակաների նախաձեռնողականության մակարդակի բարձրացմանը, նրանց ազատությանը` որոշումներ ընդունելու հարցում, իսկ նոր հայեցակարգի վերջնանպատակը մեկն է` հակառակորդից մշտապես մեկ քայլ առաջ գտնվել:
Խորհրդակցությունը եզրափակվել է պարգևատրման արարողությամբ: 2014թ. ուսումնական տարվա արդյունքներով աչքի ընկած, բարեխիղճ և օրինակելի ծառայության համար, ինչպես նաև փոխգործակցության ամրապնդման և բանակաշինության գործում ունեցած ավանդի համար մի շարք զինծառայողներ, ՏԻՄ-երի ներկայացուցիչներ և այլ պաշտոնյաներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով, նվերներով: Իսկ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և մարզպետներին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանձնեց հուշանվեր դաշույններ:

С.Оганян: 2015 год объявлен «Годом развития боевых способностей»
В Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна сегодня состоялось совещание министра обороны Армении Сейрана Оганяна с командным составом воинских частей гарнизонов Еревана и Армавирской области РА. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В ходе встречи глава Минобороны Армении Сейран Оганян с удовлетворением отметил, что 2014 год стал для ВС Армении годом успехов и качественного прогресса.
По словам С.Оганяна, в результате последовательной работы удалось обеспечить не только неприступность границ, безопасность армянского народа, но и заложить прочный фундамент общенациональной борьбы с порочными нравами, сократились случаи насильственных действий, драк и самоубийств. В результате уровень чрезвычайных происшествий в рядах ВС снизился на 6%, криминогенных инцидентов – на 8%, преступлений со смертельным исходом – на 50%.
Как подчеркнул министр, достигнутые результаты нужно считать началом большого дела и двигаться вперед с удвоенными усилиями.
Прогресс зафиксирован и в контексте повышения уровня безопасности, и в 2015 году приоритетной задачей должно стать также обеспечение безопасности армянского народа от внешней агрессии посредством несения боевого дежурства и выполнения боевых задач.
«Мы обязаны осуществлять разумную оборону, вести политику, которая позволит меньшими силами, более мобильными и небольшими подразделениями решать большие задачи, особенно в условиях, когда для этого есть все предпосылки. Пройденный национальной армией путь – яркое свидетельство этого», - подчеркнул глава оборонного ведомства Армении.
По его словам, 2015 год объявлен «Годом развития боевых способностей» и пройдет под лозунгом «Качественный прогресс подготовки ВС и реформ сферы обороны». Основными задачами станут укрепление национальных традиций, борьба с коррупцией, создание направленной на защиту прав военнослужащих армии и др.
Министр обороны также отметил, что с целью повышения уровня инициативности военнослужащих и степени их свободы при принятии решений будет внедрена специальная концепция командования посредством поручений, главная задача которой – обеспечение способности Армянской армии быть всегда на шаг впереди противника.
Мероприятие завершилось церемонией вручения наград отличившимся в 2014г. военнослужащим, представителям органов местного самоуправления и ряду чиновников. Мэру Еревана Тарону Маргаряну и губернаторам глава Минобороны вручил памятные кинжалы.