Սերժ Սարգսյան. Ցեղասպանությունների զոհերին մոռանալը և ժխտողականությունն այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է
27/01/2015 11:29
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ուղերձով՝ Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հրեաների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը, հիրավի, մարդկության պատմության ամենադաժան և ողբերգական էջերից մեկն է: Հունվարի 27-ը, որը խորհրդանշում է Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրումը, Հոլոքոստի չարիքին վերջ դնելու կարևորագույն հանգրվաններից եղավ:
Հոլոքոստի զոհերի ոգեկոչումը և այդ եղեռնագործության դատապարտումը արդիական է այնքան ժամանակ, քանի դեռ աշխարհում շարունակում են գլուխ բարձրացնել ազգային, ռասայական, կրոնական հողի վրա հիմնված ատելության և անհանդուրժողականության ամենատարբեր դրսևորումները, քանի դեռ չի վերացել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կրկնության սպառնալիքը:
Աներկբա ճշմարտություն է, որ ցեղասպանությունների զոհերին մոռացության մատնելը և ժխտողականությունը՝ հատկապես պետական մակարդակով, այդ ոճրագործության փուլերից մեկն է: Այն կրկնակի հանցանք է ոչ միայն անմեղ զոհերի, այլև ներկայի ու ապագայի հանդեպ: Թերևս հնարավոր լիներ կանխել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի քողի ներքո իրականացված ոճրագործությունները, եթե Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները միջազգային լիարժեք դատապարտման արժանանային, իսկ դրանց պատասխանատուները կրեին արժանի պատիժ:
Վերստին խոնարհվելով Հոլոքոստի անմեղ զոհերի հիշատակի առջև՝ ցանկանում եմ զորակցություն և համերաշխություն հայտնել հրեա ժողովրդին, Հայաստանի հրեական համայնքին: Հայ ժողովուրդը, որն այս տարի ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին:
Վերահաստատում եմ մեր հանձնառությունը համատեղ պայքարելու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ՝ «այլևս երբեք» ասելու վճռականությամբ»,- ասված է Նախագահի ուղերձում:

Armenian President Serzh Sargsyan has issued a message on the International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust. The message that was posted on the president’s website, says:
“The genocide perpetrated against the Jewish people during the years of the World War II is, indeed, one of the most cruel and tragic pages in human history. January 27, which symbolized the liberation of the Auschwitz concentration camp, became an important haven for stopping the evil of the Holocaust.
The commemoration of the Holocaust victims and the condemnation of this genocide is urgent as long as there are most different expressions of hatred and intolerance based on national, racist and religious ground, and as long as the threat of reoccurrence of crimes against humanity is there.
It’s an unequivocal truth that consigning of the victims of genocide to oblivion and denying the genocides, especially on a state level, is one of the stages of that crime.
It’s a double crime not only against the innocent victims, but also against the present and the future. Perhaps, it could be possible to prevent the crime perpetrated under the cover of World War Second, had the crime against humanity perpetrated during World War First been dully condemned by the international community.
Once again bowing before the memory of the innocent victims of the Holocaust, I would like to express my support and solidarity to the Jewish people, the Jewish community of Armenia. The Armenian nation, which is commemorating the 100th anniversary of the Armenian Genocide, more than empathizes the pain of the Jewish people.
I reiterate our commitment to fight jointly to prevent the crimes against humanity with a resoluteness to say “never again.”