Հատուկ նախագիծ. ՎերԱՊՐԱԾներ. Միսակ Աղբալյանը` Կարինի տեղահանության մասին
Aysor.am-ը սկսում է «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը» նախագծի երրորդ շարքը: «ՎերԱՊՐԱԾները» խորագրի տակ մենք պարբերաբար կներկայացնենք 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած հայկական ջարդերը վերապրած մարդկանց վկայությունները: Սա շարքի առաջին վկայությունն է:
1915 թ մայիսի 1-15-ը սկսեցին տեղահանել Կարինի դաշտի և Բասենի հայությունը: Մայիսի 23-ին կառավարությունը հայտնեց 165 տուն հայերին, որ պետք է գաղթեն Մոսուլ: 165 տուն հայերը կառավարության մտադրության մասին հայտնեցին Առաջնորդարանին և ցուցակագրվեցին: Դրանցից 25-30 տուն հունիսի 3-ին վարձելով 200 ձի, Քղիի ճանապարհով անցան դեպի Խարբերդ: Այնուհետև մնացորդ 165 տները հունիսի 6-ին Բայբուրդի գծով ճանապարհվեցին դեպի Երզնկա սայլերով:
Հունիսի 8-ին Կառավարությունը նորից հայտնեց 500 տնվորի` 8 օր պայմանաժամանակով դուրս գալ քաղաքից:
Հունիսի 15-ին 500 տունը Բայբուրդի գծով անցավ Երզնկա: Հունիսի 20-ին առաջարկվեց արհեստավորներին (1250 տուն)՝ գաղթել: Ամսի 25-ին դրանք ևս Բայբուրդի գծով թողեցին Կարինը: Քաղաքում մնացին որբևայրի կանայք և որբ մանուկներ` 100 տուն, որոնց ևս հուլիսի 8-ին առաջարկվեց հեռանալ: 8 օրվա ընթացքում նրանք ևս տեղահանվեցին:
Հուլիսի 15-ին հեռացրին Երզնկա նաև Սմբատ եպիսկոպոսին: Հուլիսի 16-ին գաղթեցին հայ բժիշկները և վիրաբույժները: Քաղաքում մնացին 10 տուն արհեստավորներ: Դեկտեմբերի 2-ին քանդեցին զանգակատունը:

Спецпроект. ПереЖИВШИЕ Геноцид. Мисак Агбалян о выселении населения Карина
С 1 по 15 мая 1915 года произошло насильственное выселение армян Карина и Басена. 23 мая правительство сообщило 165 армянским хозяйствам о том, что они должны быть высланы в Мосул. О намерении правительства они сообщили в Патриархат и записались в списки. Из них 25-30 хозяйств 3 июня на 200 арендованных лошадях по дороге Кхи перешли в сторону Харберда. Далее остальные 165 хозяйств 6 июня по линии Байбурда отправились в сторону Ерзнка на телегах.
8 июня правительство вновь сообщила 500 хозяйствам о выселении в течение 8 дней.
15 июня 500 хозяйств по линии Байбурда перешли в Ерзнка. 20 июня было предложено выселить ремесленников (1250 хозяйств). 25 числа они также по линии Байбурда оставили Карин. В городе остались женщины и дети – 100 хозяйств, которым также 8 июля было предложено покинуть эти места. В течение 8 дней они также были выселены.
15 июля были выдворены епископы Ерзнка и Смбат. 16 июля – армяне врачи и хирурги. В городе остались 10 хозяйств ремесленников. 2 декабря была разрушена колокольня.