Ադրբեջանում հայտնված հայ զինծառայող Արսեն Բաղդասարյանի գործն ուղարկվել է դատարան
Դեկտեմբերի 26-ին Ադրբեջանում հայտնված զինվորական Արսեն Բաղդասարյանի գործով քննությունն ավարտվել է և ուղարկվել դատարան: Այս մասին գրում է ադրբեջանական APA-ն՝ նշելով, որ Արսեն Բաղդասարյանի նկատմամբ քրգործ է հարուցվել մի քանի հոդվածներով:
Մասնավորապես՝ քննությունն իբրև թե հաստատել է, որ Արսենը  հատել է շփման գիծը հակառակորդի դիրքերի մոտ ականապատման աշխատանքներ կատարելու համար:
Նշենք, որ հունվարին ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, որ Արսենը սահմանն անցել է ինքնակամ՝ չդիմանալով «հայկական բանակում տիրող բարքերին»: Հաղորդվում էր նաև, որ նա ցանկություն է հայտնել տեղափոխվել երրորդ երկիր:
Այսպիսով՝ Ադրբեջանի անգամ պաշտոնական գերատեսչությունն, այս դեպքի վերաբերյալ շատ հակասական վարկածներ է ներկայացնում:
Հիշեցնենք, որ Արսեն Բաղդասարյանի ադրբեջանական կողմում հայտնվելու օրն Արցախի ՊԲ-ն հայտարարել էր, որ նա՝ հանդիսանալով Պաշտպանության բանակի պայմանագրային զինծառայող, պարբերաբար ինքնակամ լքել է իր մշտական տեղակայման վայրը, որի համար հրամանատարության որոշմամբ, կարգապահական խախտումներ կատարելու հիմնավորումով, ժամանակավորապես հեռացված է եղել ծառայությունից:

Материалы уголовного дела против Арсена Багдасаряна направлены в суд Азербайджана
Военная прокуратура Азербайджана направила в суд материалы уголовного дела, возбужденного в отношении армянского военнослужащего Арсена Багдасаряна. А.Багдасаряну инкриминированы обвинения по нескольким статьям УК Азербайджана, сообщает АПА.
Мера пресечения в виде ареста в отношении задержанного в конце декабря 2014 года Багдасаряна была избрана в середине февраля текущего года.
Следствие, якобы, выяснило, что Арсен Багдасарян пересек линию соприкосновения и провел работу по минированию территории.
Между тем, в январе Азербайджан сообщил, что А.Багдасарян пересек линию соприкосновения добровольно, заявив, что желает перебраться в третью страну.
Минобороны НКР сообщило, что Багдасарян – контрактный военнослужащий, неоднократно самовольно покидал воинское расположение, за что был временно отстранен от службы.