Հատուկ նախագիծ. ՎերԱՊՐԱԾներ. Հովհաննես Մկրտչյանը` Ընկուզնակ գյուղի կոտորածների մասին
«Ընկուզնակն ուներ 40 տուն  և 580 բնակիչ, եկեղեցի մը՝ Ս. Ստեփանոս անունով, հինգ ջրաղաց, 2500 ոչխար և 400 տավար: Եկեղեցին ուներ արծաթապատ կողքերով Ավետարաններ, ձեռագիր Ավետարաններ և այլն:
Գյուղն ամբողջապես հրկիզված է:
1914 թ. հուլիսի 20-ին Ընկուզակեն 22-45 տարեկան բոլոր տղամարդիկ զինվոր տարին: Որևէ զինվորացու, եթե որոշյալ ժամանակին չներկայանար, կառավարությունը կը հրդեհեր անոր տունը և կը գրավեր անոր շարժական և անշարժ բոլոր ստացվածքը:
Զորաժողովի ընթացքին Ընկուզակեն բռնի հավաքեցին 2000 չափ ցորեն և գարի, 500 լիտր յուղ: Գյուղեն տարին նաև 800 ոչխար և եզ, 350 զույգ գուլպա և 50 ոսկի:
Ընկուզնակի ոչ զինվորացուներեն 60 մարդ 5 ամիս շարունակ ձրիաբար աշխատուտցին ճամբաներու վրա և հետո Բասուր տանելով՝ իրարու կապելով սպանեցին դաշույնով և հրացանով (1915 թ. օգոտսոսի 15-20-ին):
1915 թ. ապրիլի 7-ին 500 անձե բաղկացած քուրդ խուժան մը ղեկավարությամբ Սլեման աղայի, հարձակվեցավ Ընկուզնակի վրայ:
Գյուղին զինված երիտասարդությունը հաջող դիմադրությամբ մը կարողացավ առանց զոհ տալու՝ ամբողջ ժողովուրդով նահանջել Անդոք լեռը, ուր հավաքական ուժերով կռիվ մղվեցավ թշնամիին դեմ: Այս կռվին մեջ Ընկուզնակեն 14 անձ միայն ազատված են»:

Special Project. Survivors of Armenian Genocide. Hovhannes Mkrtchyan’s testimony on the massacres in the village of Nkuznak
11/03/2015 10:07
"The village of Nkuznak had 40 houses and 580 residents, a church – the Saint Stepanos Church, five flour mills, 2,500 sheep and 400 head of cattle. The church had silver-bound Gospels, handwritten Gospels, and so on.
The village was completely burned down.
Nkuzak’s all men aged between 22 and 45 were conscripted into the army on July 20, 2014. The houses of those soldiers who did not report for the draft on time were set on fire by the government, with their movable and immovable property being seized. During the draft, 2,000 measures of wheat and barley, 500 liters of oil, 800 sheep and oxen, 350 pairs of socks and 50 pieces of gold were forcibly collected from Nkuzak.
60 Nkuzak residents who were exempt from military service were forced to work on roads for five months, then taken to Basur where they were tied to each other and shot or stabbed to death (on August 15-20, 1915).
On April 7, 1915,  Nkuzak was attacked by 500 Kurds led by Sleman Agha. The armed young men of the village could put up strong resistance without suffering losses.  All the residents retreated to Mount Andoq where they fought the enemy. Only 14 people of Nkuzak survived the battle”.