Հ. Դեմոյան. Պատրաստ ենք Թուրքիայում Ցեղասպանության վերաբերյալ ցուցադրություն անցկացնել
Մենք պատրաստ ենք Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ցուցադրություններ անցկացնել նաև Թուրքիայում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն՝ ավելացնելով, երբ ստանանք ազդանշան, որ կա սրահ, ապահովում են անվտանգությունը՝ ցուցադրություններն անպայման կներկայացվեն:
Հայկ Դեմոյանի խոսքով՝ անցած տարվանից Թուրքիայի առաջադիմական շրջանակների հետ այս հարցով բանակցություններ են տարվում:
Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենն անդրադարձավ նաև աշխարհի տարբեր երկրներում բացվելիք ցուցադրություններին.
«Առաջիկայում երեք խոշորագույն ցուցահանդես է բացվելու Փարիզում, Կալիֆոռնիայում, Մեխիկոյում: Ապրիլի 29-ին Փարիզի քաղաքապետարանում բացվելու է «Հայաստան 1915. Փարիզ քաղաքը հյուրընկալում է Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն» խորագրով ժամանակավոր ցուցահանդես, որը կգործի մինչև հուլիսի 4-ը»,- ասաց Հայկ Դեմոյանը:
Նրա խոսքով՝ թանգարան-ինստիտուտն այս ցուցադրությանը ներկայացնելու է բացառիկ թանգարանային նմուշներ ու լուսանկարներ:
«Վստահ եմ, որ այն մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի եվրոպացիների շրջանում: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուից այս ցուցադրության մեջ ընդգրկված է շուրջ 150 ցուցանմուշ, որոնց մեծ մասն առաջին անգամ են ցուցադրվում Հայաստանից դուրս»,- ասաց Հայկ Դեմոյանը՝ ավելացնելով՝ Փարիզի ցուցադրությանն առաջին անգամ ներկայացվելու է նաև ցեղասպանության վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանի հավաքածուն:

Large exhibitions dedicated to the Armenian Genocide will open in Paris, California and Mexico
Exhibitions dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide were and will be organized in the biggest countries of all continents, director of Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan told reporters on Monday.
Demoyan said that large exhibitions dedicated to the Armenian Genocide will open in Paris, California and Mexico in the near future.
A temporary exhibition titled “Armenia 1915. Paris Hosts Collection of Yerevan’s Armenian Genocide Museum-Institute” will open at Paris Municipality on April 29. The exhibition will run until July 4.
An exhibition will open at Moscow’s Central Museum of the Great Patriotic War on April 20.
Asked whether any event is planned in Turkey, Demoyan said that last year representatives of Turkey’s progressive circles began to negotiate with them about organizing two exhibitions in Istanbul.
Demoyan added that they are ready: when the Turkish side says that they have prepared an exhibition hall and they are providing security guarantees, the Armenian Genocide Museum-Institute will provide exhibits.