Արևելագետ. Հայ-չինական հարաբերությունները դրվեցին նոր ռազմավարական գործընկերային հիմքի վրա
ՀՀ նախագահի Չինաստան կատարած այցով հայ-չինական հարաբերությունները դրվեցին նոր ռազմավարական գործընկերության մակարդակի վրա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արևելագետ Նաիրա Մկրտչյանն՝ ընդգծելով՝ այցը կարևոր էր ինչպես ստորագրած փաստաթղթերի, այնպես էլ Հայաստանն Ասիայում ճանաչելի դարձնելու առումով:
«Այսպիսի լեցուն օրակարգով ու բովանդակությամբ այցը, կարելի է ասել, վերջին շրջանում մեր արտաքին քաղաքականության լուրջ ձեռքբերումներից է»,- ասաց Նաիրա Մկրտչյանը:
Չինաստանում ստորագրված փաստաթղթերից արևելագետը հատկապես առանձնացրեց Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու ստեղծման գործում համագործակցության ամրապնդման հուշագիրը, ՀՀ կենտրոնական բանկի և ՉԺՀ ժողովրդական բանկի միջև հայկական դրամ-չինական յուան երկկողմ կարգավորումների մասին համաձայնագիրը, ատոմային էներգիայի ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը, ՉԺՀ կողմից արտոնյալ վարկի տրամադրման, մաքսային գործերում համագործակցության և փոխօգնության, գիտական աստիճանների վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման մասին պայմանագրերը:
Նաիրա Մկրտչյանն անդրադարձավ նաև այն կետին, ըստ որի չինական կողմը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղի համակարտության խաղաղ և արդար կարգավորման օգտին՝ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության հիմնական նպատակների ու սկզբունքների և միջազգային իրավունքների համընդհանուր ճանաչված նորմերի համաձայն:
«Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախօրեին շատ կարևոր է նաև հռչակագրի այն կետն, ըստ որի, կողմերը «մեծ նշանակություն են տալիս մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ջանքերին, նշում են դրանց ժխտման անընդունելիությունը՝ հանդես գալով դրանց դատապարտման և պատմական ճշմարտության պահպանման օգտին» »,- ասաց արևելագետը:

Н.Мкртчян: Армяно-китайские стратегические отношения поднялись на новый уровень
Состоявшийся 25-28 марта государственный визит президента Армении Сержа Саргсяна в Китайскую Народную Республику был достаточно насыщенным как в плане проведенных встреч, так и подписанных документов. Об этом сегодня на пресс-конференции заявила востоковед Наира Мкртчян.
«После визита президента Армении в КНР армяно-китайские стратегические отношения поднялись на новый уровень. Такого рода визит, насыщенный своим содержанием и повесткой, можно назвать одним из самых серьезных достижений внешней политики Армении за последние годы», - отметила Н.Мкртчян.
Эксперт напомнила, что в рамках государственного визита президента Армении в КНР было подписано более десятка соглашений об укреплении и развитии двустороннего сотрудничества в различных сферах. По ее словам, исходя из содержания подписанных документов, можно сказать, что визит С.Саргсяна может стать переломным не только для Армении, но и всего региона.
Н.Мкртчян особо выделила подписанную по итогам переговоров между президентом Армении Сержем Саргсяном и главой КНР Си Цзиньпином Совместную декларацию Республики Армения и Китайской Народной Республики о дальнейшем развитии и углублении отношений дружественного сотрудничества.
По ее словам, в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи важен пункт декларации, в соответствии с которым «стороны придают большое значение международным усилиям по предотвращению преступлений против человечества, отмечают неприемлемость их отрицания, выступая за их осуждение и сохранение исторической истины».