Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Սիրիայի ժողովրդական ժողովի նախագահին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ժողովրդական ժողովի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամիին: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Սիրիայի ժողովրդական ժողովի նախագահի մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին, ինչը հայ-սիրիական բարեկամական հարաբերությունների ևս մեկ վկայություն է: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը մշտապես զգացել է Սիրիայի իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը և շնորհակալություն հայտնել սիրիական կողմին՝ սիրիահայերի նկատմամբ ցուցաբերած մեծ ուշադրության համար:
Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամին դատապարտել է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը և նշել, որ Սիրիան եղել և շարունակելու է մնալ հայ ժողովրդի կողքին: Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամին ընդգծել է, որ Սիրիան պատրաստ է խորացնել ու ամրապնդել Հայաստանի հետ հարաբերությունները՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:
Վարչապետ Աբրահամյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ և բարեկամ Սիրիային մաղթել խաղաղություն ու կայունություն: Միաժամանակ, վարչապետը կարևորել է խորհրդարանական կապերի հետագա սերտացումը և տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության խորացումը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող և տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող հարցեր:

Премьер-министр Армении встретился с председателем Народного Собрания Сирии
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня в Ереване встретился с председателем Народного Собрания Сирии Мухаммадом Джихадом аль Лахами. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
О.Абраамян подчеркнул участия председателя Народного Собрания Сирии в мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, что является еще одним свидетельством армяно-сирийских дружественных отношений.
Глава правительства отметил, что армянский народ всегда чувствовал теплое отношение сирийских властей, поблагодарив Сирию за внимание к сирийским армянам.
В свою очередь Мухаммад Джихад аль Лахами осудил Геноцид армян в Османской империи 1915 года, отметив, что Сирия была и останется рядом с армянским народом. Он подчеркнул готовность Сирии углубить и укрепить отношения с Арменией в интересах двух государств.
О.Абраамян выразил обеспокоенность в связи со сложившейся в Сирии ситуацией, пожелав дружественному сирийскому народу мира и стабильности. Вместе с тем премьер обозначил важность дальнейшего сближения парламентских связей и углубления взаимодействия в сфере экономики.