Լատվիայի Ազգային Խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը ընդունվել է միաձայն
Լատվիայի Ազգային Խորհրդարանի դահլիճում տեղի է ունեցել Միջազգային Եվրոպական Շարժման երկօրյա գագաթաժողովը, որտեղ օրակարգում ընդգրկված էր նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Ավելի քան 40 միջազգային կազմակերպությունների և ազգային պատվիրակությունների, այդ թվում Թուրքիայի, ներկայացուցիչներ քննարկել են «Հայաստանի Եվրոպացի Բարեկամներ» կազմակերպության և Հայաստանի Եվրոպական շարժման կողմից հեղինակած բանաձև, որը ճանաչում է 1915 թվականի իրադարձությունները իբրև Ցեղասպանություն՝ համաձայն ՄԱԿ-ի 1948 թվականի Ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման կոնվենցիայի: Կազմակերպությունը հույս է հայտնում, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կհանգեցնի հայ և թուրք ժողովուրդների մերձեցմանը և բարեկամեցմանը, իբրև լավագույն օրինակ նշելով ֆրանկո-գերմանական հաշտությունը և համագործակցությունը:
Հայաստանի եվրոպական շարժման նախագահ Վիկտոր Ենգիբարյանը ելույթ ունենալով ժողովի պատվիրակների առաջ՝ նշել է. «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը ունի երկու նպատակ, առաջինը կանխարգելել հետագա ցեղասպանությունները, և երկրորդ՝. ստեղծել հայ-թուրքական բարի դրացիական հարաբերություններ: Հայ-թուրքական սահմանը, ցավոք, դեռևս փակ է, առկա են տարածաշրջանային անվտանգության լուրջ խնդիրներ, որոնց լուծման բանալին գտնվում է Հայոց Ցեղասպանության միջազգային, և հատկապես Թուրքիայի կողմից ճանաչման մեջ»:
Հատկանշական է, որ Միջազգային Եվրոպական շարժման երկօրյա գագաթաժողովի ողջ ընթացքում հարցը քննարկվում էր թե՛աշխատանքային խմբերի, թե՛ անձնական զրույցների, և թե՛ լիագումար նիստի ընթացքում:

На форуме в парламенте принята резолюция о признании Геноцида армян
В Национальном парламенте Латвии прошел двухдневный сами Международного европейского движения, в повестку которого был включен вопрос признания Геноцида армян.
Представители более 40 международных организаций и национальных делегаций, в том числе и Турции, обсудили подготовленную организацией «Европейские друзья Армении» и Европейским движением Армении резолюцию о признании Геноцида армян в соответствии с Конвенцией ООН от 1948 года. Организация выражает надежду, что признание Турцией Геноцида армян приведет к сближению и дружбе армянского и турецкого народов, указывая в качестве лучшего примера на франко-германское примирение и сотрудничество.
Председатель Европейского движения Армении Виктор Енгибарян заявил на саммите, что признание Геноцида армян преследует две цели: «Во-первых, пресечение дальнейших геноцидов, во-вторых, сформировать добрососедские отношения между Арменией и Турцией».
«К сожалению, армяно-турецкая граница пока закрыта, наличествуют серьезные проблемы региональной безопасности, ключ решения которых находится в международном признании Геноцида армян, в том числе со стороны Турции», - В.Енгибарян.