Հոսանքի սակագնի հետ կապված՝ Պաշտպանը գրություն է ուղարկել Ռոբերտ Նազարյանին, սպասում է պատասխանի
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման հարցով գրություն է ուղարկել ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանին: Այս մասին հայտարարեց Պաշտպանը լրագրողների հետ զրույցում՝ հավելելով, որ ըստ օրենքի, եթե կա գործընթաց, պետք է լինի հանրային քննարկում:
«Ես պարոն Նազարյանին հարց եմ ուղղել, թե ի՞նչ ֆորմատով է քննարկումը լինելու, շահագրգիռ մարմիններն են հրավիրվելո՞ւ, որ լինի պատշաճ գործընթաց»,- ասաց նա՝ հավաստիացնելով, որ միայն պատշաճ գործընթացներից հետո կանդրադառնա հարցի բովանդակային մասին:
Հարցին՝ հոսանքի սակագնի բարձրացման մեջ  չի տեսնում մարդու իրավունքների խախտում, Կարեն Անդրեասյանը պատասխանեց. «Ցանկացած դեպքում պետք է ուսումնասիրվի` հայտում ողջամի՞տ են ներկայացրել տվյալները, թե՞ ոչ, գողացվա՞ծ ծախսեր են, թե՞ արդարացված, սպառողների հաշվին ճոխություն վայելող ծախսե՞ր են, թե՞ դրանք այնպիսի հիմնավորումներ են, որ եթե չվճարենք, կմնանք մթության մեջ: Այս բովանդակային հարցերի պատասխանը մենք չէ, որ պետք է տանք»,- ասաց նա:
Իսկ թե որքանով է իրավական, որ ՀԷՑ-ն իր մեքենաների գնումը և բարեգործությունը փորձում է իրականացնել սպառողների հաշվին, Կարեն Անդրեասյանը ասաց, թե ծանոթացել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանի դիրքորոշման հետ և եթե հիմնավորվի, որ ինչ-ինչ մարդկանց վատ վարչարարության, ճոխամոլության կամ որևէ այլ ոչ ողջամիտ պատճառներով սակագին է բարձրացվելու, իհարկե, այդտեղ կա մարդու իրավունքների ոտնահարում:

Омбудсмен Армении направил председателю КРОУ письмо в связи с повышением тарифов на электроэнергию
Защитник прав человека Карен Андреасян направил письмо председателю Комиссии по регулированию общественных услуг РА Роберту Назаряну в связи с повышением тарифов на электроэнергию. Об этом заявил сегодня омбудсмен Карен Андреасян в беседе с журналистами.
Он отметил, что согласно закону, если есть процесс, должно быть также общественное обсуждение.
«Я направил господину Назаряну вопрос относительно формата обсуждения и того, какие заинтересованные органы будут приглашены для обеспечения надлежащего процесса», - сказал омбудсмен. Он подчеркнул, что обратится к содержательной части вопроса лишь после завершения соответствующих процессов.
На вопрос о том, не нарушает ли процесс повышения тарифов на электроэнергию права человека, Карен Андреасян отметил, что вопрос должен быть детально изучен.
«В любом случае необходимо изучить, разумны ли представленные в заявке данные, оправданы ли расходы или это расходы на роскошь за счет потребителей, являются ли эти обоснования объективными, останемся ли мы в темноте, если не примем их. Ответы на эти содержательные вопросы должны давать не мы», - сказал К.Андреасян.
Можно ли считать правовым, что ЗАО «Электрические сети Армении» пытается приобретать автомобили и заниматься благотворительностью за счет потребителей, Карен Андреасян заявил, что знаком с позицией министра – руководителя Аппарата правительства Давида Арутюняна. «Если будет обосновано, что тариф повышается из-за плохого администрирования каких-то людей, их стремления к роскоши или иным неразумным причинам, конечно, здесь есть нарушение прав человека», - отметил омбудсмен.