Արաբագետ. Թուրքիան ակտիվանում է Մերձավորարևելյան զարգացումներում
Վերջին զարգացումները ցույց են տվել, որ Թուրքիան փորձում է հնարավորինս ակտիվ ներգրավվածություն ունենալ Մերձավորարևելյան զարգացումներում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանն:
«Մասնավորապես Սիրիայում և Իրաքում տեղի ունեցողի վերաբերյալ նկատվում է թուրքական ակտիվացում: Եթե նախկինում պաշտոնական Անկարան «չեզոք» դիրքերից էր հանդես գալիս ու դրանով դուրս էր մնում տարածաշրջանում տեղի ունեցող ու թուրքերի համար բավականին կարևոր իրադարձություններից, ապա այժմ իրավիճակը փոխվել է»,- ասաց արաբագետը:
Նա ընդգծեց՝ դա վերաբերում է հատկապես Սիրիայի քրդերի հետ կապված զարգացումներին:
«Այժմ փաստորեն այդ ակտիվացումը նկատելի է: Պարզ է, որ թուրքերը չեն հանդուրժի իրենց սահմանին հարակից հատվածներում այնպիսի վտանգավոր կառույցի գոյությունը, ինչպիսին Իսլամական պետությունն է: Միաժամանակ հասկանալի է, որ թուրքական իշխանությունները չեն հանդուրժի Սիրիայի՝ Թուրքիային հարակից հատվածներում, քրդաբնակ ինքնավար միավորումների գոյությունը»,- ասաց արաբագատեը:
Նա ընդգծեց՝ հարվածելով Իսլամական պետության Սիրիայի հատվածում ու բացելով իր օդային բազաները կոալիցիոն ուժերի համար, Թուրքիան պատրանք է ստեղծում, որ վճռական է տրամադրված ԻՊ դեմ պայքարում:

Саргис Григорян: Турция активизируется в ближневосточных развитиях
Последние развития показали, что Турция активизировала свою ближневосточную политику и вовлеченность в региональные развития. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами арабист Саргис Григорян.
«В частности, наблюдается активизация Турции вокруг событий в Сирии и Ираке. Если в прошлом официальная Анкара выступала с «нейтральной» позиции, то теперь ситуация изменилась», - сказал С.Григорян.
Арабист подчеркнул, что это касается особенно развитий, связанных с курдами Сирии.
«Ясно, что турки не потерпят существования на прилегающих к их границе участках столь опасной структуры, каковым является Исламское государство. Вместе с тем понятно, что турецкие власти не допустят существования курдских автономных объединений на прилегающих к Турции территориях Сирии», - сказал арабист.
Как отметил С.Григорян, нанося удары по боевикам ИГ в Сирии и открыв свои военные базы для коалиционных сил, Турция создает  видимость, что решительно настроена в борьбе против «Исламского государства».