Իրանի մուտքը նավթային շուկա կարող է շոկ առաջացնել
«Առաջիկայում դոլարը թանկանալու է, իսկ համաշխարհային տնտեսության մեջ նավթային ռեսուրսներից դոլարային մուտքերը նվազելու են»,- այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը:
Նա կարևորեց  Իրանի մուտքը համաշխարհային նավթային շուկա, ինչը ոլորտում կարող է առաջացնել շոկ, հանգեցնել նավթային գների անկման և դոլարի բարձրացման, ինչ վերաբերում է եվրոյին, ապա այն ավելի կայուն վիճակում է:
Տնտեսագետը Հայաստանի տնտեսության համար կարևորեց Ռուսաստանի գործոնը:  «Ռուսական ռուբլու արժեզրկումը ձեռնտու չէ մեր արտահանողներին»,- ասաց Վ. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ թեև ռուսական ռուբլին իր դիրքերը կայունացրել է, խորհուրդ է տրվում ռուսական ռուբլով խնայողությունները չպահել:

Экономист: Возвращение  Ирана на нефтяной рынок может вызвать шок
В будущем доллар подорожает, а мировой экономике сократятся долларовые поступления от нефтяных ресурсов. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами экономист Вилен Хачатрян.
Он подчеркнул важность вступления Ирана на мировой нефтяной рынок, отметив, что это может вызвать шок, привести к снижению цен на нефть и повышению стоимости доллара. По мнению экономиста, евро занимает стабильное положение.
В.Хачатрян отметил важность фактора России для экономики Армении. «Обесценивание российского рубля невыгодно экспортерам», - сказал Вилен Хачатрян. Как отметил экономист, несмотря на то, что рубль укрепил свои позиции, хранить сбережения в российских рублях не рекомендуется.