Բեքարյան. Միջազգային հանրությունը լռում է՝ շահերն արժեքներից վեր են
Ադրբեջանը երկու ոճային փոփոխություն է կատարել իր ձեռագրում: Այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում ասաց  «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ ղեկավար, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
Նրա խոսքով՝ առաջին փոփոխությունն այն է, որ նա խաղաղ բնակչության ուղղությամբ սկսել է ավելի ինտենսիվորեն կրակել՝ հատկապես Տավուշի մարզի ուղղությամբ, իսկ երկրորդը՝ զինատեսակների կիրառման էական փոփոխությունն է:
«Ադրբեջանը սկսել է զինատեսաակների այնպիսի գործիքակազմ օգտագործել, որոնք չի կիրառել պատերազմի տարիներից ի վեր: Բնականաբար, այս մասին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձրաձայնեց ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից և միջազգային հանրությանը ներկայացրեց, որ հերթական անգամ Ադրբեջանը Հայաստանի, ԼՂ-ի և հայկական ԶՈւ  այլ ելք չի թողնում: Հաշվի առնելով սահմանային սրացումները և Ադրբեջանի կողմից հրահրվող հերթական սադրանքները՝ Նախագահը ելույթում ընդգծվեց նաև, որ ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանի հակաքայլերը միջազգային հանրության համար դառնան ավելի պարզ ու հասկանալի»,- ասաց պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝  Ս. Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձավ նաև Ադրբեջանի ղեկավարության խայտառակ կեցվածքին, որով ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ այն ամենն, ինչ Ադրբեջանը նախաձեռնում է սահմաններում, դա անում է սեփական հանրության ուշադրությունը շեղելու նպատակով:
«Այդ ամբիոնում Հայաստանը ոչ միայն իր մտահոգությունները հայտնելու իրավունք ուներ, այլև հնարավորություն ունեցավ ասելու, որ վաղուց ժամանակն է, որպեսզի միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն կրի  լռության համար ու ընդդեմ Ադրբեջանի լծակներ կիրրառի: Ժամանակն է, որպեսզի միջազգային հանրությունը, մասնավորապես ՄԽ համանախագահությունն  իր քաղաքականությունը փոխի և լղոզված ու «հավասարակշռված» հայտարարությունների փոխարեն իսկապես ինչ-որ քայլեր կիրառի: Իսկ եթե չի անում և պահպանում է լռություն, ապա իր լռությամբ ստանձնում է պատասխանատվության բեռ՝ թափված արյան և զոհված կյանքերի առջև: Այո, միջազգային հանրությունն իրավունք ունի, սակայն այն չի կիրառում: Չի կիրառում մի պարզ պատճառով՝ շահերն արժեքներից վեր են դասվում»,- նշեց Կարեն Բեքարյանը՝ հավելելով, որ այդ կեցվածքը գնալով ավելի վտանգավոր է դառնում:
Կ. Բեքարյանը հիշեցրեց նախորդ տարվա նոյեմբերին զորավարժությունների ժամանակ խոցված ուղղաթիռի դեպքը, երբ, ըստ նրա,  միջազգային հանրությունից որևէ մեկը կառուցողական հայտարարություն չարեց, և տղաների դիերը դուրս բերվեցին միայն ռազմական գործողությունների արդյունքում:

Карен Бекарян: Настало время, чтобы Минская группа ОБСЕ изменила свою политику
Азербайджан внес в свой почерк два изменения. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции руководитель общественной организации «Европейская интеграция», депутат парламента от Республиканской партии Армении Карен Бекарян.
По словам депутата, первое – Азербайджан начал более интенсивно обстреливать мирное население, особенно в направлении Тавушской области, а второе – существенно изменил виды используемых вооружений.
«Азербайджан использует такие виды вооружений, которые не применял с военных лет. Естественно, президент Армении Серж Саргсян заявил об этом с трибуны ООН и представил международному сообществу, что Азербайджан в очередной раз не оставляет другого выхода для Вооруженных сил Армении и Нагорно-Карабахской Республики», - сказал депутат.
По словам К.Бекаряна, президент С.Саргсян в своей речи на сессии Генассамблеи ООН обратился также к позорному поведению руководства Азербайджана, вновь подчеркнув тем самым, что все предпринимаемые Азербайджаном шаги на границе направлены на то, чтобы отвлечь внимание собственной общественности.
«У Армении была возможность заявить с этой трибуны о том, что давно настало время, чтобы международное сообщество понесло ответственность за молчание и применило бы рычаги против Азербайджана. Настало время, чтобы международное сообщество, в частности – Минская группа ОБСЕ – изменила свою политику и вместо «сбалансированных» заявлений действительно предприняла бы какие-то шаги. А если сохраняет молчание, то своим молчанием берет на себя ответственность – за пролитую кровь и перед погибшими. Международное сообщество имеет правовые рычаги, однако не применяет их. Не применяет по той простой причине, что интересы ставятся выше ценностей», - заявил Карен Бекарян.