Արմեն Աշոտյանն ընդունել է Volkswagen հիմնադրամի գլխավոր քարտուղարին
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ընդունել է Volkswagen հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Վիլհելմ Քրուլի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԿԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հիմնադրամի հետ համագործակցության հնարավոր ոլորտները: Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է Հայաստանում գիտության ոլորտի բարեփոխումները, մասնավորապես, պետբյուջի հատկացումների և ֆինանսավորման մեխանիզմների տեսանկյունից:
Նախարարը հյուրերին ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության գերակա ուղղությունները գիտության ոլորտում` ՏՏ, ինժեներական, տեխնոլոգիական կրթություն և այլն:
Արմեն Աշոտյանը կարևորել է նաև  ոլորտի միջազգայնացման խնդիրը` ընդգծելով գիտության ոլորտում միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը: Այդ համատեքստում նախարարն անդրադարձել է ԵՄ «Հորիզոն 2020» ծրագրում Հայաստանի մասնակցությանը: Արմեն Աշոտյանը կարևորել է հատկապես հայագիտության ցանցի զարգացումը եվրոպական բուհերում, ինչպես նաև Պոլիտեխնիկի հենքի վրա տեխնոլոգիական կրթության նոր հնարավորությունների խնդիրը:
Վիլհելմ Քրուլի խոսքով` հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ տարիներ շարունակ Հայաստանից Գերմանիա են հրավիրվում երիտասարդ ճանաչված գիտնականներ, ովքեր իրենց գիտական գործունեությունը շարունակում են գերմանական տարբեր գիտակրթական, հետազոտական կառույցներում և հետխորհրդային երկրների շարքում լավագույններից են համարվում:
Միաժամանակ, նշվել է մեխանիզմներ մշակելու անհրաժեշտությունը, որոնք կօգնեն տվյալ մասնագետներին, համապատասխան որակավորում ստանալուց հետո, վերադառնալ Հայաստան և իրենց փորձը ներդնել հայրենիքում: Վիլհելմ Քրուլը նաև ընդգծել է, որ հիմնադր մի խորհուրդը ցանկանում է իր աշխատանքն ավելի ընդլայնել կովկասյան տարածաշրջանում, մասնավորապես, հիմնադրամը պատրաստ է քննարկել համատեղ գիտական հետազոտությունների և մշակումների իրականացման, հայկական և գերմանական գիտական կազմակերպությունների ու բուհերի փոխադարձ կապերի ստեղծման հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հետխորհրդային երկրներում գիտության զարգացման խնդիրներին, մասնավորապես, ենթակառուցվածքների և լաբորատորիաների, գիտնականների փոխանակման և շարժունության, համապատասխան ակադեմիական կապերի զարգացման և «ուղեղների արտահոսքի» հետ կապված հարցերին:

Армен Ашотян обсудил с генсеком Фонда Volkswagen перспективы активизации сотрудничества
Министр образования и науки РА Армен Ашотян сегодня принял делегацию, возглавляемую генеральным секретарем Фонда Volkswagen Вильгельмом Круллом. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования и науки Армении.
В ходе встречи обсуждались возможные сферы сотрудничества с Фондом. Армен Ашотян представил реформы в научной сфере Армении, в частности, с позиции бюджетных ассигнований и механизмов финансирования.
Министр представил гостям также приоритетные направления правительства РА в сфере науки: информационные технологии, инженерное, технологическое образование и т.д.
Армен Ашотян отметил важность вопроса интернационализации сферы, подчеркнув сотрудничество в научной сфере с международными структурами. В данном контексте министр обратился к участию Армении в программе ЕС «Горизонт 2020». Армен Ашотян придал важность особенно развитию армяноведения в европейских вузах, а также вопросу новых возможностей технологического образования на основе Политехнического.
По словам Вильгельма Крулла, за счет финансирования Фонда на протяжении лет в Германию из Армении приглашаются молодые известные ученые, которые продолжают свою научную деятельность в различных научно-образовательных, исследовательских структурах и считаются лучшими среди постсоветских стран.
Вильгельм Крулл также подчеркнул, что Совет фонда стремится расширить свою деятельность в кавказском регионе и, в частности Фонд готов обсудить возможности реализации научных исследований и разработок, формирования взаимных контактов между армянскими и германскими научными организациями.