Ալեքսանդր Իսկանդարյան. Ռուս-թուրքական հարաբերությունները հնարավոր է վատթարանան
Սիրիան այլևս չի կարող վերականգնել այն վիճակը, որն ուներ մինչև ճգնաժամը ու թեև քարտեզի վրա այն կլինի միասնական պետություն, միևնույն է՝ կշարունակի լինել մասնատված: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նա ընդգծեց՝ Սիրիայում և տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը շատ խճճված է և սա արդեն միայն նախագահ Բաշար Ալ Ասադի պայքարը չէ «Իսլամական պետության» դեմ:
« «Իսլամական պետությունը» պարզապես ահաբեկչական խմբավորում չէ: Այս դեպքում գործ ունենք միլիոնների աջակցության և լուրջ տարածքների հետ, հետևաբար հարցը միայն պատերազմական մեթոդներով լուծել չի լինի»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Անդրադառնալով Սիրիայում ստեղծված իրավիճակին Ռուսաստանի միջամտությանը՝ քաղաքագետը նկատեց, որ դա լրջորեն կարող է ազդել ռուս-թուրքական հարաբերություններին.
«Չի բացառում նաև, որ տեղի ունեցող վերադասավորումների հետևանքով թուրք-ռուսական հարաբերությունները կարճ ժամանակով վատթարանան»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

Александр Искандарян: Российско-турецкие отношения могут ухудшиться
Сирия не может больше восстановить ту ситуацию, которая была до кризиса. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Хотя на карте Сирия останется единым государством, страна все равно будет раздробленной», - сказал политолог.
Он подчеркнул, что сложившаяся в Сирии и регионе ситуация очень запутанная и это уже не только борьба президента Башара Асада против группировки «Исламское государство».
«Исламское государство – это не просто террористическая группировка. В данном случае мы имеем дело с поддержкой миллионов и серьезными территориями, следовательно, решить вопрос только военными методами не получиться», - сказал  Александр Искандарян.
Касаясь вмешательства России в сирийский кризис, политолог отметил, что это может серьезно повлиять на российско-турецкие отношения.
«Не исключается также, что в результате перегруппировок российско-турецкие отношения ухудшаться на какое-то время», - заявил политолог.