Սեյրան Օհանյան. Սահմանային լարվածությունը հասել է գագաթնակետին
Սահմանային լարվածությունը հասել է գագաթնակետին: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն՝ անդրադառնալով վերջին օրերի հրադադարի խախտումներին:
«Վերահսկողությունը հայ-ադրբեջանական և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում պատշաճ մակարդակով է կատարվում»,- ասաց Սեյրան Օհանյանն՝ ավելացնելով.
«Իրոք, այս օրերին կրակում են ոչ միայն հրաձգային զենքերից, այլև՝ ականանետերից: Բավական մեծ քանակությամբ կրակոցներ են եղել: Արցախի Հարավ-արևելյան հատվածում կրակել են նաև տանկից, կրակոցները դիպուկ չեն եղել: Սա հակառակորդի կողմից իրավիճակի ապակայունացման մարտավարություն է»:
Սեյրան Օհանյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ իրավիճակը վերահսկվում է.
«Մենք գործ ունենք մի հարևանի հետ, որը պարզ մարդկային լեզուն չի հասկանում, չեն հասկանում, որ բանակցային գործընթացը հաջողությունների մեջ վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ համապատասխան մեխանիզմներ պետք է մշակենք:
Երկխոսության համար հրադադար է պետք, փոխադարձ պայմանավորվածություններ են պետք: Միջազգային հետաքննությունն է, որը կարող է պարզել՝ որ կողմն է մեղավոր: Եկել է ժամանակը, որ միջազգային հետաքննության անցկացման մեխանիզմների ձևավորման համար պետք է լուրջ աշխատանք տարվի, որպեսզի թիրախային գնահատականներ տրվեն»,- ասաց Պաշտպանության նախարարը:

Сейран Оганян: Уровень напряженности на границе достиг пика
Уровень напряженности на границе достиг пика. Об этом заявил сегодня на брифинге в Национальном Собрании министр обороны Армении Сейран Оганян, касаясь нарушений режима прекращения огня в последние дни.
«Контроль на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновений вооруженных сил НКР и Азербайджана осуществляется на надлежащем уровне», - сказал министр.
«В действительности в эти дни стреляют не только из стрелкового оружия, но и минометов. Было довольно большое количество выстрелов. На юго-восточном участке Нагорного Карабаха стреляли также из танков, но выстрелы были неточными. Это тактика противника по дестабилизации ситуации», - заявил С.Оганян.
Министр вновь подчеркнул, что ситуация находится под контролем.
«Мы имеем дело с соседом, который не понимает нормального человеческого языка, не понимает, что мы должны разработать соответствующие механизмы формирования атмосферы доверия для достижения успеха в переговорном процессе. Для диалога нужны перемирие и взаимные договоренности. Только международное расследование может выяснить, какая из сторон виновна. Настало время, чтобы для формирования механизмов проведения международного расследования была проведена серьезная работа, чтобы давалась адресная оценка», - сказал министр обороны Армении.