Սերժ Սարգսյան. Այսօր մեր աչքի առջև իրականցվում են էթնիկ զտումներ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Այսօր միջազգային հանրությունն առաջին անգամ պաշտոնապես նշում է Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը:
Մարդկության դեմ գործված ամենածանր հանցագործության կրկնությունն էր, որ հանգեցրեց ցեղասպանություն եզրույթի ստեղծմանն ու դրա հիման վրա 1948 թվականին «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» կոնվենցիայի ընդունմանը. այն նոր՝ իրավական էջ բացեց ցեղասպանությունների սահմանման և ցեղասպանությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարում:
Մեր օրերում, երբ աշխարհի առաջադեմ հանրությունը ոգեկոչում է նախորդ դարի ամենավայրագ հանցագործությունների կարևոր տարելիցները, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, Օսվենցիմի ազատագրման 70-րդ, Կամբոջայի ցեղասպանության 40-րդ, ինչպես նաև Ռուանդայի, Պոնտոսի հույների, ասորիների և այլ վայրերում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների տարելիցները, մեր աչքի առջև շարունակում է խեղվել մարդկության պատմությունը, մեր աչքի առջև իրականցվում են էթնիկ զտումներ, զանգվածային սպանություններ, ոչնչացվում են քաղաքակրթության հազարամյա մշակութային կոթողներ, ջնջվում է ժողովուրդների հիշողությունը:
Ուստի, միջազգային հանրությունը կրկին համախմբվել է՝ ամեն տարի դեկտեմբերի 9-ին պատգամելու, որ այս ծանրագույն հանցագործության անմեղ զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու լավագույն դրսևորումը ընդդեմ ցեղասպանությունների միասնական պայքարն է: Հենց այդ միասնականության արդյունքում էր, որ ՄԱԿ-ի անդամ երկրների մեծամասնությունը սատարեց ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի հայրենիքի` Հայաստանի Հանրապետության առաջարկությանը և Գլխավոր վեհաժողովի համապատասխան բանաձևով դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի, արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր»:
Այդ նախաձեռնությունը ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի մեր հանձնառության կարևոր ձեռքբերումներից էր, որ հատուկ խորհուրդ ստացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում: Այսուհետ դեկտեմբերի 9-ը ոչ միայն Ցեղասպանության կոնվենցիայի ընդունման օրն է, այլև յուրաքանչյուր տարվա այդ օրը համախմբվելու ենք ՄԱԿ-ի բարձր հովանու ներքո, վերաիմաստավորելու օրվա խորհուրդը՝ «Այլևս երբեք»:

Президент Армении: Сегодня на наших глазах осуществляются этнические чистки
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил послание в связи с Международным днем памяти жертв геноцидов, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления. Как сообщает пресс-служба президента Армении, в послании главы государства, в частности говорится:
«Сегодня международное сообщество впервые официально празднует Международный день памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
Именно повторение самого страшного преступления против человечества привело к созданию термина геноцид и принятию в 1948 году на основе этого Конвенции «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», которая открыла новую правовую страницу в определении геноцидов и общечеловеческой борьбе  за предотвращение геноцидов.
В наши дни, когда передовое мировое сообщество отмечает важные годовщины самых варварских преступлений прошлого века, в том числе, 100-ю годовщину Геноцида армян, 70-ю годовщину освобождения Освенцима, 40-ю годовщину геноцида в Камбодже, а также геноцидов в Руанде, понтийских греков и ассирийцев, на наших глазах продолжает искажаться история человечества, осуществляются этнические чистки, массовые убийства, уничтожаются тысячелетние культурные памятники, стирается память народов.
Посему международное сообщество вновь объединилось, чтобы каждый год 9 декабря напомнить о том, что наилучшим проявлением почтения памяти жертв этого тяжелейшего преступления является совместная борьба против геноцидов.
Результатом именно этого единства стало то, что большинство стран-членов ООН поддержали предложение Республики Армения – родины пережившего Геноцид народа – и соответствующим указом Генеральной Ассамблеи провозгласило 9 декабря «Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления».
Эта инициатива стала важнейшим достижением взятого нами обязательства по международной борьбе с преступлением геноцида, получившим особый смысл в год, когда отмечается 100-я годовщина Геноцида армян».
Серж Саргсян также отмечает, что впредь ежегодно, 9 декабря, мир будет объединяться под высокой эгидой ООН для осмысления девиза этого дня – «Более никогда».