Իրանը Հայաստանի համար ունի հսկայական կարևորություն. Իրանագետ
2016-ի սկզբին տարածաշրջանում տեղի ունեցած երեք կարևոր իրադարձությունները՝ Սաուդյան Արաբիա-Իրան հակամարտությունը, Թուրքիայում քրդական խնդրի սրումը և Ադրբեջանում նավթի գների անկումը լուրջ անդրադարձ կունենան նաև հայաստանյան զարգացումների վրա: Այս մասին այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
Նա ընդգծեց, որ Իրանը Հայաստանի համար ունի հսկայական կարևորություն, հետևաբար Իրանի նկատմամբ տեղի ունեցող զարգացումները անշուշտ կանդրադառնան նաև Հայաստանի վրա: «Իրանի անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքներն ազդում են նաև Հայաստանի անվտանգության վրա: Իրանի շուրջ ցանկացած զարգացում մեզ հետաքրքիր է ու կարևոր»,- ասաց նա:
Իրանագետի համոզմամբ, սակայն, Իրանի ու Սաուդյան Արաբիայի միջև պատերազմի հավանականությունը քիչ է: Նրա խոսքով՝ այս երկու երկրները պատերազմի չեն գնա, քանի որ դա վտանգավոր է երկու կողմերի համար էլ,. «Բայց դեռ նրանց միջև հակասությունները կշարունակվեն»,- նկատեց Վ. Ոսկանյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում ստեղծված իրավիճակին, Ոսկանյանը հավելեց, որ Ադրբեջանը արհեստածին երկիր է և հիմնական եկամուտները նավթից եկող եկամուտներն են, իսկ նավթային գների աննախադեպ անկումը հանգեցնելու է այս երկրի ամրության սասանմանը, որը հիմնված է բացառապես նավթադոլարների վրա: «Ադրբեջանի համար այս տարին բարդ է լինելու»,- ընդգծեց նա:
Փորձագետի խոսքով՝ Հայաստանի վրա ազդող վտանգների մասին խոսելուց բացի, մասնագետները պետք է  խոսեն նաև ստեղծվող հնարավորությունների մասին. «Հայաստանի Հանրապետությունն այնպիսի տարածաշրջանում է, որ կարող է լինել և՛ փակուղի, և՛ խաչմերուկ»,- ասաց նա՝ նշելով, որ Հայաստանն ունի լայն հեռանկարներ տրանզիտային երկիր դառնալու համար:
«Տարածաշրջանում առկա բոլոր հակասություններից ունենք հնարավորություններ, որոնք կարող ենք ի նպաստ մեզ օգտագործել. Օրինակ՝ Իրանի հզորացման արդյունքում Հայաստանն ունի ապագայի բավականին լավատեսական սցենարներ»,- եզրափակեց նա:

Вардан Восканян: Иран имеет для Армении чрезвычайно важное значение
В начале 2016 года в регионе произошли три важнейших события, которые оказывают влияние на Армению: это вспыхнувший между Ираном и Саудовской Аравией конфликт, обострение курдской проблемы в Турции и падение цен на нефть в Азербайджане. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции востоковед, специалист по Ирану Вардан Восканян.
«Иран имеет чрезвычайно важное значение для Армении. Угрозы безопасности Ирана воздействуют также на безопасность Армении. Любые развития вокруг Ирана представляют для нас интерес и важны для нас», - отметил эксперт.
По его словам, конфликт между Ираном и Саудовской Аравией не закончится войной, поскольку это опасно как для одной, так и для другой страны, и противоречия будут носить продолжающийся характер. «Это противостояние не имеет решений», - сказал В.Восканян.
Касаясь ситуации в Азербайджане, эксперт подчеркнул, что Азербайджан – искусственное государство, основные доходы которого обеспечиваются за счет нефти, а беспрецедентное падение цен на «черное золото»  приведет к расшатыванию фундамента экономики этой страны, основанной исключительно на нефтедолларах.
Он также отметил, что наступивший 2016 год будет для Азербайджана сложным.
При этом Вардан Восканян предложил армянским экспертам касаться не только влияющих на Армению угроз,  но и открывающихся возможностей.
«Армения расположена в регионе, который может быть и тупиком, и перекрестком. Армения может стать транзитной страной», - сказал он.
По словам Восканяна, наряду с имеющимися противоречиями, не следует забывать и о возможностях, которые могут быть использованы в пользу Армении. «Например, в результате усиления Ирана у Армении появляются достаточно оптимистические сценарии будущего», - уточнил он.