Արտակ Դավթյան. Իրանի շուրջ դրական զարգացումները պատուհան են մեզ համար
Իրանի շուրջ դրական զարգացումները հնարավորությունների պատուհան են բացում նաև Հայաստանի համար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Դավթյանն՝ ընդգծելով, որ նույն կերպ օրինակ Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցները ևս ազդում են մեզ վրա:
Պատգամավորը նկատեց, որ Իրանը Հայաստանում ամենաշատ ներդրումներ կատարած գործընկեր երկրներից է.
«ԵՏՄ-ում մենք միակն ենք, որ ցամաքային սահման ունենք Իրանի հետ: Այնպես որ, կարծում եմ,  բոլոր պայմանները ստեղծված են մեր փոխգործակցությունն ավելի խորացնելու համար»,- ասաց Արտակ Դավթյանը:
Ինչ վերաբերում է Տիգրան Սարգսյանի՝ ԵՏՄ-ի գործադիր մարմնի ղեկավար նշանակվելու հարցին, Արտակյ Դավթյանը նկատեց, որ ժամանակն ու իրողությունը հաշվի չառնելով մարդուն քննադատելը այնքան էլ ճիշտ չէ:
«Ես ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել նրան այդ բարձր պաշտոնը ստանձնելու համար: Այդ նշանակումից օգտվելու ենք ոչ միայն մենք՝ ՀՀ քաղաքացիներս, այլ կառույցի բոլոր անդամ երկրները»,- ասաց պատգամավորը:

Артак Давтян: Позитивные развития вокруг Ирана открывают для нас новые возможности
Позитивные развития вокруг Ирана открывают для Армении новые возможности. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат парламента от Республиканской партии Армении (РПА) Артак Давтян.
Как отметил депутат, точно также, к примеру, на Армению влияют и санкции, введенные против России. Депутат отметил, что Иран – одна из стран-партнеров, больше всего инвестировавших в Армению.
«Армения – единственная страна в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), имеющая сухопутную границу с Ираном. Тем самым, на мой взгляд, есть все условия для максимального углубления взаимодействия», - сказал А.Давтян.
Что касается назначения экс-премьера Армении Тиграна Саркисяна  руководителем Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), то Артак Давтян отметил, что критиковать человека без учета времени и реальности – не очень правильно.
«Я хочу пожелать ему успехов на этой высокой должности. Его назначение пойдет на пользу не только нам – гражданам РА, но и всем странам-членам этой структуры», - сказал депутат.