Մարտակերտում արկակոծման հետևանքով տուժել են որոշ տներ ու ենթակառուցվածքներ
Այս գիշեր հակառակորդի կողմից ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքից Մարտակերտ քաղաքի արկակոծման հետևանքով վնասվել են մի քանի տներ և որոշ ենթակառուցվածքներ: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Արցախի վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ ՊԲ հաղորդմամբ՝ այս գիշեր ադրբեջանա-ղարաբաղյան զինված դիմակայության գոտում հակառակորդը կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը խախտել է ավելի քան 80 անգամ` օգտագործելով իր զինանոցում գտնվող գրեթե բոլոր տիպի հրետանային միջոցները և զրահատեխնիկա, մասնավորապես` 60 (26 արկ), 82 (75 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՌՊԳ-7 (7 արկ), ՀՀՆ-9 (2 արկ) ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (3 արկ), ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանք (200 կրակոց), TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռային կայանք և տանկ: Բացի մարտական հենակետերից, հակառակորդը ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքից արկակոծման է ենթարկել Մարտակերտ բնակավայրը (14 արկ): Հրետանային կրակ է վարվել նաև Մատաղիսի ուղղությամբ (8 արկ):
Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունների խախտման հետևանքով` մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայողներ Տիգրան Մխիթարի Պողոսյանը (ծնվ. 1992թ.) և Արամ Նիկոլայի Առուշանյանը (ծնվ. 1972թ.):
Հակառակորդի ագրեսիվ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով` ղարաբաղյան բանակը դիմել է կանխարգելիչ քայլերի և թիրախային հարվածներ հասցրել նրա առաջնային դիրքերին ու կրակային հենակետերին` պատճառելով կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի նշանակալի կորուստներ:

В Мартакерте в результате обстрелов со стороны Азербайджана повреждены жилые дома и инфраструктура
«В результате обстрелов повреждены дома, инфраструктуры в городе Мартакерт», - написал в Twitter пресс-секретарь правительства НКР Артак Бегларян.
Напомним, что ВС Азербайджана в ночь на 26 апреля более 80 раз нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с ВС Нагорного Карабаха.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, азербайджанская сторона применила почти все имеющиеся в арсенале типы артиллерии – 60 мм и 82 мм минометы, различные типы гранатометов, зенитную установку ЗУ-23-2, реактивную артиллерийскую установку TR-107 и танки.
ВС Азербайджана обстреляла из установки "Град" город Мартакерт, выпущено 14 снарядов, а также село Матагис (8 снарядов).
В результате обстрелов смертельные ранения получили военнослужащие-контрактники Тигран Погосян (1992 г.р.) и Арам Арушанян (1972 г.р.).
С целью подавления агрессивных действий противника Армия обороны НКР предприняла превентивные действия, нанеся прицельные удары по передовым позициям и огневым точкам противника и причинив значительный урон в живой силе и технике.