Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանը հաստատում է՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևը Բունդեսթագում կքննարկվի հունիսի 2-ին
21/05/2016 15:11
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը հաստատում է, որ հունիսի 2-ին Բունդեսթագում կքննարկվի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի նախագիծը:
«Բանաձևի վերաբերյալ ոչինչ չեմ կարող ասել, բացի այն որ հունիսի 2-ին այն քննարկվելու է Բուդեսթագում», - Aysor.am-ի թղթակցին ասաց Մ.Քիսլերը:
Բանաձևը Բունդեսթագ է ներկայացվել անցյալ տարի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության կողմից: Բանաձևի շուրջ վերջին քննարկումը եղել է այս տարվա փետրվարի 25-ին:
Գերմանացի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտարարում են, որ Բունդեսթագում Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևն ամենայն հավանականությամբ հավանության է արժանանալու:

Посол Германии в Армении подтверждает: резолюция по Геноциду армян будет обсуждаться в Бундестаге 2 июня
21/05/2016 15:46
Посол Германии в Армении Матиас Кислер подтверждает, что 2 июня в Бундестаге Германии будет обсуждаться проект резолюции о Геноциде армян в Османской Турции 1915 года.
«Не могу ничего сказать о резолюции, кроме того, что 2 июня документ будет обсуждаться в Бундестаге», - заявил Матиас Кислер корреспонденту Aysor.am.
Проект резолюции по Геноциду армян представлен в парламент ФРГ в прошлом году партией «Союз 90/Зелёные». Последние обсуждения в Бундестаге вокруг резолюции состоялись 25 февраля этого года.
Высокопоставленные немецкие чиновники заявляют, что резолюция по Геноциду армян с большой долей вероятности будет принята Бундестагом Германии.