Արցախում հասկացել են, որ կառավարման մոդելը փոխելը վտանգավոր է
Մի քանի ամիս է՝ խոսակցություններ են ընթանում, որ ԼՂՀ Սահմանադրության հարցն օդում կախված է․ ապրիլյան պատերազմից հետո հասկացել են, որ Արցախում կառավարման մոդելը փոխելը վտանգավոր է։ Ինչ-որ պահի, ասում էին, կանգնել են «ամերիկյան մոդելի» վրա՝ ուժեղ նախագահ, առանց վարչապետի։
Երեկ, կարելի է ասել, պաշտոնապես հայտարարվեց այդ գործընթացը կասեցնելու մասին. ԼՂՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահը հայտարարեց. «Հնարավոր է, որ հայեցակարգի ներկայացումը հետաձգվի»։ Իսկ այն պետք է ներկայացվեր օգոստոսի 1-ին։
«Հրապարակի» տեղեկություններով՝ նախագահական կառավարումը ԼՂՀ-ում պահպանելու որոշումը կարելի է կայացված համարել։

«Грапарак»: В Арцахе поняли, что менять модель правления опасно
Уже несколько месяцев идут разговоры о том, что вопрос Конституции НКР завис в воздухе: после апрельской войны поняли, что менять модель правления в Арцахе опасно, пишет газета «Грапарак». Как отмечает издание, в какой-то момент говорили, что остановились на «американской модели» – сильный президент без премьера.
«Накануне, можно сказать, официально было заявлено о приостановлении этого процесса. Председатель постоянной комиссии парламента НКР по государственно-правовым вопросам заявил: "Возможно, представление концепции будет отложено. А концепция должна была быть представлена 1-го августа"», - отмечает издание.
По сведениям газеты «Грапарак», решение о сохранении в Нагорно-Карабахской Республике президентской формы правления можно считать состоявшимся.