Ռուսաստանում էլ են հայերին բերման ենթարկում
Արդեն երկրորդ օրն է՝ Ռուսաստանում ապրող  մեր հայրենակիցները  ահազանգում են, որ Ռուսաստանի տարբեր  երկրամասերում  էլ ազգությամբ  հայերին ոստիկանության բաժանմունքներ են տանում  հենց փողոցից՝ անձը հաստատելու, ինչպես որ նախօրեին  արվում էր  Խորենացի փողոցում։
«Առավոտի» զրուցակիցների պատմելով՝ ռուսաստանցի ոստիկանները կին, երեխա, մեծ ու փոքր չեն նայում՝ հենց փողոցից տանում են։  Մեր շատ հայրենակիցներ  անգամ չեն էլ իմանում, թե խոսքն ինչի մասին է, և միայն ոստիկանական բաժանմունքներում են նրանց տեղյակ պահում, որ իրենց՝ ոստիկանությունում  գտնվելը Հայաստանում այս օրերին ընթացող իրադարձությունների հետ է կապված։
Նրա խոսքով՝ տեղում ստուգում են, և եթե քեզ հետ այդ պահին պատահաբար չունես անձը հաստատող  փաստաթուղթ, ապա պահում են այնքան՝ մինչև հարազատներից որևէ մեկը փաստաթուղթ ներկայացնի։ Թերթի զրուցակիցներն  ասել են,  որ ոստիկանությունը նման գործողություններ է կատարել Կուրսկի շրջանում։

«Аравот»: Армян подвергают приводу также в России
Газета «Аравот» пишет, что уже второй день живущие в России наши соотечественники сообщают о том, что в различных регионах РФ армян по национальности доставляют в отделения полиции с улиц для подтверждения личности, как это происходило накануне на улице Хоренаци в Ереване
«Согласно рассказам собеседников издания, российские правоохранители без разбору, забирают женщин, детей прямо с улицы. Многие наши соотечественники даже не знают, о чем идет речь и лишь в полицейском участке им сообщают, что их пребывание в полиции связано с происходящими в эти дни в Армении событиями.
«По его словам, проверяют на месте, и если в тот момент с собой случайно нет документов, подтверждающих личность, то держат до тех пор, пока кто-то привезет», - отмечает издание.