Օբաման քննադատության է արժանացել հեղեղված նահանգներ ուշացած այցի համար
ԱՄՆ նախաագահ Բարաք Օբաման ժամանել է ամերիկյան Բատոն-Ռուժ քաղաք՝ Լուիզիանա նահանգ իր այցի շրջանակում, որը տուժել է ուժեղ հեղեղումներից, հայտնում է Gazeta.ru-ն։
Այդուհանդերձ, Օբաման քննադատության է ենթարկվել ուշացած այցի համար։ Նա երաախտագիտություն է հայտնել տեղի իշխանություններին ջրհեղեղի հետևանքների վերացման առաջնային միջոցառումների համար և նշել, որ վերականգնման աշխատանքն ամիսներ կտևի։
Իր ելույթում Օբաման ընդգծել է, որ ջրհեղեղի մասին լուրերը չպետք է դառնան մեկանգամյա նորություն և բացառապես ֆոտոռեպորտաժների առիթ։ Նա կոչ է արել բոլոր ամերիկացիներին՝ հետևել Լուիզիանայում տիրող իրավիճակին։
Օբամայի այցը տեղի է ունեցել 4 օր անց այն բանից, երբ նահանգ է այցելել ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը։ Հանրապետականը հայտարարել է, որ Օբաման պետք է ընդհատեր արձակուրդն ու անմիջապես ուղևորվեր Լուիզիանա՝ «գոլֆ խաղալու փոխարեն»։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ում ավելի քան 100 հազար մարդ օգնութուն է խնդրում իշխանություններից ջրհեղեղների պատճառով։

Обаму раскритиковали за поздний визит в наводненные штаты
Президент США Барак Обама прибыл в американский Батон-Руж в рамках своего визита в штат Луизиана, который пострадал от сильных наводнений, передает Gazeta.ru.
Тем не менее Обама подвергся критике за столь поздний визит. Президент поблагодарил местные власти за первоначальные меры по ликвидации последствий наводнений и отметил, что работа по восстановлению затянется на месяцы.
В своей речи Обама подчеркнул, что известия о наводнении не должны становиться одноразовой новостью и поводом исключительно для фоторепортажей. Он также призвал всех американцев следить за ситуацией в Луизиане.
Визит Барака Обамы состоялся через четыре дня после того, как штат посетил кандидат в президенты США от республиканцев Дональд Трамп. Республиканец заявил, что Обама должен был прервать свой отпуск и сразу отправиться в Луизиану, «а не играть в гольф».