ԼՂ սահմանադրական փոփոխությունները արհեստական օրակարգ է. Գեղամ Բաղդասարյան
Եթե վերաբերում ենք Արցախին որպես անկախ պետության, ապա պետք է հարգենք նաև արցախցիների իրավունքը՝ ընտրել սեփական կառավարման մոդել, լրագրողներին ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը, խոսելով ԼՂ սահմանդրական փոփոխությունների մասին:
«1991 թվականից ի վեր՝ Արցախում ու Հայաստանում մեծամասամբ գործում է նույն օրենսդրական դաշտը, ուստի կանխատեսվում էր, որ եթե Հայաստանը խորհրդարանական մոդելի է անցում կատարում, ապա նույն մոդելը Արցախում է լինելու», - նշեց Թ.Պողոսյանը՝  հավելելով, որ ինքը դրական է վերաբերում ԼՂ սահմանադրական փոփոխություններին:
Մինչդեռ հանդիպման հաջորդ բանախոս «Անալիտիկոն» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Բաղդասարյանը չհամաձայնեց պատգամավորի հնչեցրած մտքին: Վերջինիս խոսքով՝ ԼՂ սահմանադրական փոփոխությունները արհեստական օրակարգ են և այս պահին կարևոր հարցեր չեն լուծում:
«Այսօր Արցախում կան այնպիսի հարցեր, որոնք շտապ լուծումներ են պահանջում  և Սահմանդարությունը չէ, որ լուծելու է այս խնդիրները: Ես համաձայն չեմ, որ սահմանադրական փոփոխությունները անվտանգության հարցեր են լուծում: Մինչև ապրիլյան պատերազմն Արցախն ունցել է այն նույն կառավարման մոդելն, ինչ այսօր և այս նույն մոդելի պայմաններում կարողացել է ապրիլյան պատերազմից հետո մեծ գործ անել և ապահովել բնակչության անվտանգությունը: Բացի այդ՝ դեռ ապրիլյան պատերազմի օրերին իշխանությունը ասում էր, որ  խորհրդարանական մոդելը շատ ավելի ընդունելի է իր համար, իսկ թե ի՞նչ փոխվեց այս ընթացքում՝ դժվարանում եմ ասել», - նշեց Բաղդասարյանը:
Բանախոսն ընդգծեց, որ Արցախում իշխանությունը չունի վերարտադրման խնդիր, ուստի ԼՂ սահմանադրական փոփոխությունները ուղղված են ոչ թե իշխանությունների, այլ առանձին անհատների վերարտադրմանը:

Гегам Багдасарян: Конституционные изменения в НКР – искусственная повестка
Если Армения относится к Карабаху как независимому государству, должна уважать право народа на выбор собственной модели правления, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами депутат Национального собрания Армении Теван Погосян.
«Начиная с 1991 года, в Арцахе и Армении в основном действуют то же законодательное поле, посему предполагается, что если Армения переходит к парламентской модели, то такая же модель будет и в Арцахе», - отметил Теван Погосян, касаясь конституционных изменений в Нагорно-Карабахской Республике.
При этом другой участник встречи, главный редактор журнала «Аналитикон» Гегам Багдасарян не согласился с мнением депутата. По его словам, конституционные изменения в НКР – эта искусственная повестка, и изменения в данный момент не решают важных вопросов.
«Сегодня в Арцахе есть вопросы, требующие срочных решений. Я не согласен с тем, что конституционные изменения решают проблемы безопасности. До апрельской войны в Арцахе была такая же модель правления, что и сегодня, и в условиях этой модели мы сумели после апрельской войны сделать большое дело и обеспечить безопасность населения. Кроме того, еще в дни апрельской войны власти говорили, что парламентская модель – более приемлема для нее, а что изменилось за этот период, затрудняюсь сказать», - отметил Багдасарян.
Он подчеркнул, что в Нагорном Карабахе у власти нет проблем с воспроизводством, посему конституционные изменения направлены на воспроизводство отдельных людей, а не власти.