Սիրիայի իշխանությունները Հալեպում ջրաբաշխման մոտ 200 կետ են բացել
Սիրիայի իշխանությունները ջանում են հումանիտար աղետ թույլ չտալ Հալեպում: Այն բանից հետո, երբ արմատականները զավթել Էին Եփրատի գլխավոր ջրաբաշխիչը՝ Կուեյկ գետը, այն ծանծաղացել է: Ահաբեկիչները փորձում են քաղաքը գրավել սովահար անելով, բայց Սիրիայի իշխանություններն ապահովում են խմելաջրի անխափան մատակարարումը քաղաքին:
Միայն Հալեպի արևմտյան շրջանում իշխանությունները բացել են ջրի բաշխման մոտ 200 կետ:
«Այն ժամանակվանից, երբ ահաբեկիչները կտրեցին Եփրատ գետից ջրամատակարարումը նաև Դամասկոսի շրջանում, Սիրիայի կառավարությունը միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների օգնությամբ ջրաբաշխման մոտ 200 կետ է բացել Հալեպի արևմտյան մասում: Բայց այժմ դրանցից աշխատում են մոտ 120-ը, մնացածները գործի կդրվեն ըստ անհրաժեշտության»,-ռուս լրագրողներին պատմել է Հալեպի ջրապահովման կենտրոնի ղեկավար Աբդուլ Ազիզ ալ Բեյնը:
Ընդամենը քաղաքում հորատվել է հազարից ավելի հորատանցք և առայժմ, բարեբախտաբար, այստեղ հաջողվում է խուսափել խմելաջրի պակասից:
Խափանումներ չկան նաև Հալեպին պարենամթերքի մատակարարման գործում, քաղաքում աշխատում են տասնյակ հումանիտար կազմակերպություններ:

Власти Сирии в Алеппо открыли около 200 пунктов раздачи питьевой воды
Сирийские власти стараются не допустить гуманитарной катастрофы в Алеппо. Как сообщает ТАСС, после того, как радикалы захватили один из центральных водозаборов Евфрата - реку Куэйк, она обмелела. Террористы пытаются взять город измором, но сирийские власти обеспечивают бесперебойные поставки питьевой воды в город.
Только в западном Алеппо власти открыли около 200 пунктов раздачи воды.
"С тех пор, как террористы перерезали водоснабжение из реки Евфрат и в районе Дамаска, правительство Сирии с помощью международных гуманитарных организаций открыло в западном Алеппо около двухсот пунктов раздачи воды. Но сейчас работает около 120, остальные будут задействованы по мере необходимости", - рассказал российским журналистам глава центра по обеспечению города водой Абдул Азиз аль-Бейн. Всего в городе пробурено свыше тысячи скважин, и пока, к счастью, здесь удается избежать дефицита питьевой воды.
Нет перебоев и с поставкой в Алеппо продовольствия, в городе работают десятки гуманитарных организаций.