Ղրղզստանի իշխանությունները Չինաստանի դեսպանատան մոտ որոտացած պայթյունը համարում են ահաբեկչություն
Ղրղզստանի կառավարությունը կարծում է, որ Չինաստանի դեսպանատան տարածքում որոտացած պայթյունն ահաբեկչական հարձակում էր. ԳՇ-ի, Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի, ՆԳՆ-ի, ԱԻՆ-ի և Պետական սահմանապահ ծառայության ղեկավարությունը կքննարկի անվտանգության հարցերը, հայտնում է РИА Новости.
Պայթյունը որոտացել է ՉԺՀ-ի դեսպանատան դարպասների մոտ: Նախնական տվյալով՝ պայթել է ականապատված ավտոմեքենա: Պայթյունն այնքան ուժգին էր, որ կոտրվել են հարակից տարածքների պատուհանների ապակիները:
Պայթյունի ժամանակ ՉԺՀ-ի դեսպանատան մոտ հայտնաբերվել է մահապարտ-ահաբեկչի դին, տուժել են անվտանգության 3 աշխատակից: Նրանք Ղրղզստանի քաղաքացիներ են:

Власти Киргизии назвали взрыв у посольства Китая терактом
Правительство Киргизии считает взрыв на территории посольства Китая в Бишкеке террористическим актом, руководители Генштаба, Комитета нацбезопасности (ГНКБ), МВД, МЧС и Госпогранслужды Киргизии обсудят вопросы безопасности, сообщает РИА Новости.
Взрыв прогремел у ворот здания посольства КНР. По предварительным данным, взорвался автомобиль начиненный взрывчаткой. Взрыв был такой силы, что вылетели стекла в домах, расположенных неподалеку от посольства, выбиты витрины магазинов.
Во время взрыва у здания посольства КНР погиб террорист-смертник, пострадали трое сотрудников службы охраны — граждан Киргизии.