Օբաման և Էրդողանը կքննարկեն Գյուլենի արտահանձման հարցը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և նրա թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը G20 գագաթաժողովում կքննարկեն քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձման հարցը, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Թուրքիայի նախագահի ներկայացուցչին:
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները շահագրգռված չէ պաշտպանելու ցանկացած մեկին, ով իրենց դաշնակցին վնաս է պատճառել, որ Վաշինգթոնը հեղաշրջման փորձի ժամանակ աջակցել է Թուրքիայի իշխանություններին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները Թուրքիայի հետ համագործակցում է իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի դեմ ապացույցների գնահատման հարցում: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը շարունակում է Թուրքիայի հետ համագործակցել Գյուլենի վերաբերյալ նոր տեղեկություններ հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Обама и Эрдоган обсудят экстрадицию Гюлена
Президент США Барак Обама и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обсудят экстрадицию проповедника Фетхуллаха Гюлена на саммите G20. Об этом сообщил представитель президента Турции, передает Gazeta.ru со ссылкой на представителя турецкого президента.
Как отмечается, вице-президент США Джо Байден подчеркнул, что Соединенные Штаты не заинтересованы в защите кого-либо, кто навредил их союзнику, и что Вашингтон поддерживал официальные власти Турции во время попытки переворота.
Ранее вице-президент США заявил, что Соединенные Штаты сотрудничают с Турцией в оценке доказательств против исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена. По его словам, США продолжат сотрудничать с Турцией для нахождения новой информации по Гюлену, которого турецкие власти обвиняют в организации попытки военного переворота.