Փաստաբան Վրեժ Խաչիկյանը տեղեկություն չունի, թե որտեղ է ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովը
ՌԴ քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովի հայաստանցի փաստաբան Վրեժ Խաչիկյանը տեղեկություն չունի, արդյոք իր պաշտպանյալը լքել է Հայաստանը և այժմ գտնվում է Մոսկվայում:
«Ես նման տեղեկություն չունեմ: Ով նման հայտարարություն է արել, թող պարզաբանում ներկայացնի», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վրեժ Խաչիկյանը:
«Ես այդ ինֆորմացիային չեմ տիրապետում, ըստ այդմ, չեմ կարող հայտարարել, թե նա լքել է Հայաստանը կամ Հայաստանում է», - ընգծեց նա:
Նշենք, որ Սերգեյ Միրոնովի մյուս փաստաբան Կարեն Ներսիսյանը այսօր «Ինտերֆաքսին» հայտնել է, որ ՌԴ քաղաքացին լքել է Հայաստանն ու այժմ Մոսկվայում է: Ս.Միրոնովը «Վնուկովո» օդանավակայանում խոսել է նաև լրագրողների հետ: Նա տեղեկացրել է, որ առաջիկա ժամանակահատվածում ձեռնպահ կմնա արտասահմանյան ուղևորություններից:
Վրեժ Խաչիկյանը Aysor.am-ին փոխանցեց , որ դատարանն իր իրավասության սահմանններում քննարկել է գլխավոր դատախազության միջնորդությունը՝ 40 օր կալանք նշանակելու վերաբերյալ:
«Դատարանը ուսումնասիրեց գործում առկա նյութերը: Գործում ներկայացված չէր ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված և իրավասու մարմնի կողմից կայացված կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշում: Դատարանն էլ ընդգծեց այն հանգամանքը, որ ներկայացված փաստաթղթերը թերի են: Ընդհանրապես, մեր օրենսդրության համաձայն, անհրաժեշտ փաստաթղթերի մեջ պետք է լինի տվյալ երկրի դատական համակարգի որոշում՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, իսկ դատախազը հայտարարեց, որ իրենք նման փաստաթուղթ չունեն և չեն կարող ներկայացնել: Դատարանն էլ երեկ կայացրեց որոշում մերժելու վերաբերյալ, ընդամենը սա՝ մերժեց դատախազության միջնորդությունը», - ասաց Սերգեյ Միրոնովի փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ այլ արգելակում դատարանն իրավունք չուներ կիրառել Միրոնովի վրա և 12 ժամը լրանալուց հետո նրան պետք է բաց թողնեին. «Որովհետև մեր օրենսդրությամբ ու միջազգային կոնվենցիայով, եթե չի կիրառվել արգելանք, նրան պետք է բաց թողնեն»:
1986 թվականին ծնված Սերգեյ Միրոնովը ձերբակալվել է Երևանի «Զվարթնոց օդանավակայանում: Նա 2016 թ. մայիսի 11-ից միջազգային մակարդակով հետախուզվում է ԱՄՆ իրավապահ մարմինների կողմից:

Адвокат Вреж Хачикян не знает, где находится гражданин РФ Сергей Миронов
Адвокат гражданина России Сергея Миронова Вреж Хачикян не в курсе того, что его подзащитный покинул Армению и находится сейчас в Москве.
«У меня нет такой информации. Кто сделал об этом заявление, пусть тот и представляет разъяснение», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Вреж Хачикян.
«Я не владею такой информацией, посему не могу сказать, покинул он Армению или нет», - подчеркнул он.
Отметим, что другой адвокат Сергея Миронова Карен Нерсисян сообщил сегодня Интерфаксу, что гражданин России Сергей Миронов вылетел из Еревана в Москву. Кроме того, Сергей Миронов в московском аэропорту Внуково заявил журналистам, что в ближайшее время воздержится от заграничных поездок.
Вреж Хачикян также передал Aysor.am, что суд в рамках своих полномочий рассмотрел ходатайство Генеральной прокуратуры об аресте гражданина России Сергея Миронова на 40 дней.
«Суд изучил имеющиеся в деле материалы. В деле отсутствовало предоставленное США и принятое уполномоченным органом решение об избрании ареста в виде меры пресечения. Суд подчеркнул то обстоятельство, что представленные документы неполные. Вообще, согласно нашему законодательству, среди необходимых документов должно быть решение судебной системы данной страны об избрании ареста в качестве меры пресечения, а прокурор заявил, что у них нет такого документа, и они не могут предоставить его. Суд накануне принял решение об отказе, всего лишь отклонил ходатайство прокуратуры», - сказал адвокат Сергея Миронова.
По его словам, суд не имел права применить запрет к Миронову и по истечении 12 часов его должны были отпустить. «А по нашему законодательству и международной конвенции, если не применен запрет, его должны отпустить», - уточнил адвокат.
Как сообщалось, Миронов, 1986 г.р., на прошлой неделе был задержан в аэропорту Еревана по запросу США. По данным Полиции Армении, Миронов с 11 мая 2016 года был объявлен в международный розыск правоохранительными органами США.
Согласно сообщению пресс-службы армянской полиции, Миронов обвиняется американскими правоохранительными органами в совершении преступлений по признакам статьи 371 и 3155 главы 18 УК США (предварительная договоренность о нарушении контроля экспорта оружия), п."b" ч.2 ст.2778 главы 22 и п. "c" ст.2 и 3551 главы 18 (попытка нарушения закона о контроле экспорта оружия), пп. "h" и "a" ст.1956 главы 18 и статьи3551 (предварительная договоренность об отмывании денег), ч.2 п. "a" ст.1956 главы 18 и статьи 3551 (отмывание денег).