Հայկական հակաօդային պաշտպանություն համակարգը Ադրբեջանի ծախսերն անիմաստ է դարձնում. Վաղարշակ Հարությունյան
23/09/2016 13:28
Նորագույն Հայաստանի պատմության ընթացքում Անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսը ամենահզորն ու ամենաներկայանալին է եղել ոչ միայն ցուցադրված զինատեսակների, այլ դրանց հզորության տեսանկյունից: Սա ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի գնահատականն է Անկախության 25-ամյակին Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած զորահանդեսի վերաբերյալ:
«Վերջին 6-7 տարիների ընթացքում հայկական բանակի մարտունակությունը բարձրացել է մի քանի անգամ: Մենք ունենք տարածաշրջանում ամենալավագույն հակաօդային պաշտպանությունը, ինչն Ադրբեջանի ծախսերը դարձնում է անիմաստ՝ դեպի իրենց ռազմաօդային ուժերի զարգացումը», - ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, ապրիլյան մարտական գործողությունները դա ի ցույց դրեցին:
«Այս զորահանդեսում ցուցադրվեց նոր համակարգ, որը C-300-ից մի մակարդակ ցածր է, բայց արդյունավետ է զորքերի հակաօդային պաշտպանության ապահովման տեսանկյունից: Դա ԲՈՒԿ Մ2 հակաօդային պաշտպանության համակարգն է», - նշեց պաշտպանության նախկին նախարարը:

Армянская система противовоздушной обороны делает бессмысленными расходы Азербайджана – Вагаршак Арутюнян
23/09/2016 15:26
За всю новейшую историю Армении военный парад по случаю 25-летия независимости был самым мощным и представительным не только с точки зрения продемонстрированной военной техники, но и с точки зрения ее мощи. Такое мнение высказал сегодня экс-министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян о прошедшем 21 сентября на площади Республики параде по случаю 25-ия независимости Республики Армения.
«В течение последних 6-7 лет боеспособность армянской армии повысилась в несколько раз. У нас самая лучшая система противовоздушной обороны в регионе, что делает расходы Азербайджана на развитие противовоздушных сил бессмысленными», - сказал Вагаршак Арутюнян.
По его словам, об этом свидетельствуют также апрельские боевые действия.
«На этом параде были представлены новые комплексы, которые на класс ниже C-300, однако эффективнее с точки зрения обеспечения противовоздушной обороны. Это зенитный ракетный комплекс Бук-М2», - отметил экс-министр обороны.