«Իսկանդերի» հեռահարությանը  բավարար է, որ  խոցվեն մեր ցանկացած հակառակորդի կրիտիկական նշանակության օբյեկտները. Տոնոյան
26/09/2016 11:39
«Իսկանդերի» հեռահարությանը բավարար է, որ խոցվեն մեր ցանկացած հակառակորդի կրիտիկական նշանակության օբյեկտները. Տոնոյան
Ռազմական արտադրանքի ձեռքբերման տեսանկյունից Հայաստանի վրա որևէ սահմանափակում դրված չէ, այդ շուկան ազատականացված է մեզ համար, «Ազատություն» ռ/կ-ի հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնայանը:
«Ոչ մի սահմանափակում չկա Հայաստանի համար ռազմական արտադրանքի ձեռքբերման տեսանկյունից: Ուղղակի կան որոշակի սահմանափակումներ ԵՄ անդամ երկրների և ՆԱՏՕ անդամ երկրների կողմից, որոնք կոնֆիլկտային տարածաշրջաններ զինտեխնիկա չեն մատակարարում»,- ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
ՊՆ առաջին տեղակալն ընդգծել է՝ ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնությանն, ապա այն լիովին կատարում է իր դաշնակցային պարտավորությունները:
«Ռուսաստանը կատարում է իր դաշնակցային պարտավորությունները: Այս զինտեխնիկայի ձեռքբերման աղբյուրների մասին չեմ ուզում խոսել, բայց, իհարկե, ՌԴ կողմից տրամադրված վարկով ևս շատ լուրջ վերազինում է իրականացվում», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Նա ընդգծել է՝ ցուցադրված «Իսկանդեր» համակարգերը պատկանում են ՀՀ Զինված ուժերին:
««Իսկանդերը» ՀՀ սպառազինությունն է, որը ձեռք է բերվել մեր բյուջետային ծախսերի հաշվին: Ինչ վերաբերում է ՌԴ-ին, այն ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում չի խախտել որևէ հրթիռային տեխնոլոգիաների սահմանափակման կամ համաձայնագրերի որևիցե կետ: Այն, ինչ մենք ունենք, չի խախտում նաև Հայաստանի որևէ պարտավորություն», - ասել է ՊՆ առաջին տեղակալը:
Նրա խոսքով՝ «Իսկանդերի» հեռահարությանը բավարար է, «որպեսզի խոցվեն ցանկացած հակառակորդի կրիտիկական նշանակություն ունեցող օբյեկտները»:

Давид Тоноян: Дальность комплексов «Искандер» достаточна для поражения объектов критического назначения противника
26/09/2016 11:53
Армения не имеет особых ограничений по приобретению продукции военного назначения, заявил первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян в интервью радиостанции «Свобода».
«Есть некоторые ограничения со стороны стран ЕС и НАТО, которые не поставляют вооружение в конфликтные регионы. Что касается военно-технического сотрудничества с Россией и странами ОДКБ, то мы свободны», - сказал он.
По словам Д.Тонояна, показанная на параде военная техника «не очень созвучна нашему экономическому развитию».
«Комплексы «Искандер» - вооружение Республики Армении, которое приобретено за счет наших бюджетных затрат. Они полностью контролируются нами. Россия полностью выполняет свои союзнические обязательства. В рамках кредитного соглашения происходит серьезное переоснащение военной техники», - заявил он.
Он также отметил, что поставками вооружений Россия не нарушила ни одного пункта договоров, соглашений или обязательств по ракетным технологиям.
«Не нарушены договора и обязательства ни Армении, ни России. Дальность комплексов «Искандер» достаточна, чтобы поразить объекты критического назначения противника», - заявил Д.Тоноян.