ՕՊԵՔ-ի երկրները նավթի հանույթի սահմանափակման շուրջ համաձայնության են եկել
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԷՔ) անդամ երկրներն Ալժիրում Միջազգային էներգետիկական 15-րդ համաժողովի շրջանակներում կայացած ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, չնայած միջոցառման նախօրյակին մասնակիցների հոռետեսական տրամադրություններին, կարողացել են համաձայնության գալ նավթի հանույթն օրական 32,5 – 33 միլիոն բարելի մակարդակում սահմանափակելու շուրջը, հայտնում է ТАСС-ը:
«Կազմակերպության երկրներից յուրաքանչյուրի համար հանույթի անհատական մակարդակը պետք Է որոշի հատուկ հանձնախումբը, որը կստեղծվի ՕՊԷՔ-ի ներսում», - հայտարարել Է ՕՊԷՔ-ի ալժիրյան խորհրդաժողովի նախագահ Մուհամմեդ բեն Սալեհ աս Սադան:
«Վերջնական առաջարկությունը պետք Է ձեւակերպվի մինչեւ ՕՊԷՔ-ի՝ նոյեմբերին կայանալիք նիստը», - պարզաբանել Է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն:
«Մենք որոշել ենք հանույթը կրճատել օրական 700 հազար բարելով և հանույթի բարձրակետը սահմանեցինք 32,5 –33 միլիոն բարելի տիրույթում», - ասել է նա:

Страны ОПЕК достигли соглашения по ограничению добычи нефти
Страны-члены Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) на неформальной встрече в Алжире в рамках XV Международного энергетического форума, несмотря на скептические настроения участников накануне мероприятия, смогли договориться об ограничении добычи нефти на уровне 32,5-33 млн баррелей в сутки, pередает ТАСС.
«Индивидуальный уровень добычи для каждой из стран организации должна определить специальная комиссия, которая будет создана внутри ОПЕК», - заявил президент алжирской конференции ОПЕК Мухаммед бен Салех ас-Сада.
«Окончательное предложение должно быть сформулировано к заседанию ОПЕК в ноябре, пояснил министр нефти Ирана Бижан Намдар Зангане. - Мы решили сократить добычу на 700 тыс. баррелей в сутки и установили потолок добычи в диапазоне 32,5-33 млн баррелей».
При этом он оговорился, что Иран не будет замораживать добычу.
На фоне этих новостей стоимость фьючерса на нефть марки Brent с поставкой в ноябре 2016 г. на бирже ICE в Лондоне поднялась на 4,6%, до $48,35 за баррель.