Հայաստանը պետք է լինի ավելի կրթված, ժամանակի հետ համընթաց քայլող և բանիմաց քաղաքացիների ձեռքում. Նախագահ
19/10/2016 15:04
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում ՀՀ Նախագահի 2016թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին, տեղեկացնում են նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը մրցանակակիրներին հանձնել է տարբեր անվանակարգերում նրանց շնորհված պարգևները. յուրաքանչյուր անվանակարգի համար վկայագրի հետ միասին երիտասարդները ստացել են հուշախորհրդանիշ և դրամական պարգև:
Այս տարի նախագահի ամենամյա կրթական պարգևին արժանացել են 28 ուսանող և 15 աշակերտ 5 բուհից և 8 ավագ դպրոցից: Մինչ այսօր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տարբեր անվանակարգերում նախագահի կրթական պարգևին արժանացել են 409 ուսանող և աշակերտ:
Պարգևատրման արարողության ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած և Նախագահի 2016թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին, մաղթել հաջողություններ:
«Սիրելի՛ ուսանողներ, աշակերտներ, Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Ուզում եմ մեկ անգամ ևս շնորհավորել ձեզ Նախագահի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության կրթական պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Նախագահի հաճելի պարտականություններից մեկը պարգևներ հանձնելն է, բայց այս պարագայում՝ ինձ համար սա կրկնակի հաճույք է, որովհետև նախ պարգևների են արժանանում երիտասարդ մարդիկ, ովքեր վաղը կերտելու են Հայաստանը, ապա նաև՝ սա այն ոլորտն է, որը Հայաստանի համար շատ կարևոր ու հեռանկարային է: Ես ուրախ եմ ոչ միայն ձեզ համար: Ուրախ եմ ձեր ուսուցիչների, ձեր դասախոսների, ձեր հարազատների, մեր ողջ հասարակության համար, որովհետև սա ինչ-որ տեղ ընդգծում է, որ մենք ճիշտ ճանապարհով ենք առաջ շարժվում:
Վաղվա Հայաստանը պետք է լինի ավելի կրթված, ժամանակի հետ համընթաց քայլող և բանիմաց ու ստեղծագործ քաղաքացիների ձեռքում: Վաղվա Հայաստանը պետք է լինի զարգացած տեղեկատվական աշխարհի տիրույթում: Մենք այլ ճանապարհ չունենք: Այս ճանապարհը փորձված ճանապարհ է: Հազարամյակների ընթացքում մեր ժողովուրդը մշտապես տեսել, ընկալել և ընդունել է առաջավորը, տեղայնացրել ու նաև սրա շնորհիվ է, որ կարողացել է հարատևել, և մենք պետք է այս ճանապարհը շարունակենք:
Ձեր հաջողությունները մեզ լավատեսություն և ուրախություն են պարգևում: Եղե՛ք ավելի նախաձեռնող, շատ համարձակ ձեր նախաձեռնություններում և համառ՝ կրթության մեջ: 21-րդ դարը շատ արագ է զարգանում: Մենք այսօր ապրում ենք արագ զարգացող աշխարհում: Մենք ձեր տարիքում չգիտեինք, թե ինչպիսի՞ մասնագիտություններ են լինելու զարգացած տեխնոլոգիաների, համացանցի դարաշրջանում: Նույնն էլ լինելու է 20-30 տարի հետո: Դրան պետք է պատրաստ լինել, և վստահ եմ, որ դուք պատրաստ եք լինելու:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ծառայության համար, իսկ սա ծառայություն է: Հաստատ իմացեք՝ լավ սովորելը, հաջողություն ունենալը ծառայություն է երկրին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին: Շատ շնորհակալ եմ: Իհարկե, նաև շնորհակալություն եմ հայտնում մրցութային հանձնաժողովին»,- իր ելույթում ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Ряд студентов удостоились наград президента в сфере информационных технологий за 2016 год
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял студентов и учащихся, удостоившихся образовательных наград президента в сфере информационных технологий (ИТ) за 2016 год. Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Во время состоявшейся в резиденции президента торжественной церемонии награждения Серж Саргсян вручил призерам присужденные им в различных номинациях награды: вместе с сертификатом в каждой номинации молодые люди получили памятный символ и денежное вознаграждение.
В этом году ежегодной образовательной награды президента удостоились 28 студентов и 15 учащихся из 5 вузов и 8 старших школ. По сей день в сфере информационных технологий в различных номинациях образовательной награды президента удостоились 409 студентов и учащихся.
Во время церемонии награждения президент Серж Саргсян поздравил продемонстрировавших высокую успеваемость и удостоившихся образовательных наград президента за 2016 год студентов и учащихся, пожелал им успехов.
«Хочу еще раз поздравить присутствующих здесь студентов и учащихся с присуждением ежегодных образовательных наград президента Республики Армения в сфере информационных технологий. Одной из приятных обязанностей президента является вручение наград, но в данном случае это вдвойне приятно, поскольку, во-первых, наград удостоились молодые люди, которым строить будущее Армении, а, во-вторых, IT-сфера является для Армении очень важной и перспективной.
Я рад не только за вас, но и за ваших учителей, преподавателей, родных, за все наше общество, поскольку это в определенной степени подчеркивает, что мы на верном пути. Армения завтрашнего дня должна быть более образованной, с шагающими в ногу со временем, сведущими и созидающими гражданами. Армения завтрашнего дня должна быть в контексте развитого информационного мира. У нас нет иного пути. Этот путь является испробованным», – сказал президент.
«Дорогие молодые люди, ваши успехи дарят нам оптимизм и радость. Будьте более инициативными, более смелыми в ваших инициативах и более упорными в учебе. 21-й век развивается очень быстрыми темпами. Мы сегодня живем в быстроразвивающемся мире. В вашем возрасте мы не знали, какие специальности будут в эру развитых технологий,  интернета. То же самое будет и через 20-30 лет. Нужно быть готовыми к этому, и, уверен, вы будете готовы», – подчеркнул глава государства, еще раз поздравив лауреатов и организаторов церемонии награждения.