Վերջին մի քանի ամիսներին Իտալիայից և Հունաստանից ԵՄ երկրները ընդունել են 6 հազար ներգաղթյալ
Վերջին մի քանի ամիսներին Իտալիայից և Հունաստանից ԵՄ այլ երկրներ են ուղևորվել 6 հազար ներգաղթյալ։ Այս մասին ասել է ԵՄ ներքին գործերի, միգրացիայի և քաղաքացիության հարցերով հանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը, հայտնում է РИА Новости-ն։
«Երեք ամիս առաջ ես շատ էի տխրել վատ արդյունքներից։ Բայց վերջին ժամանակներս վերաբաշխման գործընթացը սկսվել է։ Հունաստանից և Իտալիայից 6 հազար մարդ  վերաբաշխվել է ԵՄ այլ երկրներ։ Եթե վերջին ամիսների տեմպը շարունակվի, շատ շուտով մենք կարող ենք ասել, որ այդ մեխանիզմն աշխատում է»,– ասել է եվրահանձնակատարը:
Երկուշաբթի հրապարակված պաշտոնական տվյալով՝ 2016-ի առաջին 10 ամսվա ընթացքում Միջերկրական ծովով Իտալիա է ժամանել ավելի քան 153 հազար փախստական, ինչը 10 տոկոսով շատ է, անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ համեմատած։

За последние месяцы  в страны ЕС перераспределили 6 тысяч мигрантов
За последние месяцы из Италии и Греции в другие страны ЕС были перераспределены шесть тысяч мигрантов, сообщил еврокомиссар по внутренним делам, миграции и гражданству Димитрис Аврамопулос, передает РИА Новости.
«Три месяца назад я был очень опечален плохими результатами. Но в последнее время процесс переселения пошел: шесть тысяч человек были перераспределены из Греции и Италии в другие страны ЕС. И если темп последних месяцев продолжится, очень скоро мы сможем сказать, что этот механизм работает», — сказал Аврамопулос.
Согласно обнародованным в понедельник официальным данным, за первые десять месяцев 2016 года к берегам Италии по Средиземному морю уже прибыли более 153 тысяч беженцев, что на 10% больше, чем за аналогичный период прошлого года.