Արտոնությունները տրվում են որոշակի ակնկալիքներով. Ֆինանսների նախարարը` Գյումրիին հարկային արտոնություններ տրամադրելու մասին
26/10/2016 17:27
Գյումրիին ու սահմանամերձ գոտիներին հարկային արտոնություններ տրամադրելը միակ միջոցը չէ տարածքային համաչափ զարգացումը խթանելու համար, այսօր՝ ԱԺ-ում, անդրադառնալով «Գյումրի քաղաքին հարկային արտոնություններ տրամադրելու վերաբերյալ» օրենքի նախագծին՝ ասաց Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը:
Պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը նրան հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ այս նախագիծը դրական եզրակացության էր արժանացել ԱԺ-ում ու հետաքրքրվեց` ի՞նչ կարծիք ունի այս մասին ներկայիս կառավարությունը:
«Պետք է ասեմ, որ հարկային արտոնություններ սահմանելը մենք պետք է որոշակի զգուշավորությամբ անենք: Իհարկե, տարածքային համաչափ զարգացումը մեր գերակայությունների մեջ է և խելամիտ է, որ մեր ՀՆԱ-ի ստեղծման գրավիտացիոն ուժը Երևանից պետք է տեղափոխվի շրջաններ, սակայն հարկային արտոնությունները ոչ այլ ինչ են, քան բյուջեի եկամուտների զիջում` որոշակի ակնկալիքներով: Միայն հարկային գործիքը չէ՝ տարածքային համաչափ զարգացումը խթանելու համար»,- ասաց Ֆինանսների նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ հարկային արտոնություններ տալով մենք ունենում ենք նաև բյուջեի ֆինանսավորման խնդիր, որը ևս ազդում է տնտեսական աճի վրա:
«Բացի այդ, հարկային արտոնությունները, եթե խելամիտ չես նախագծում, բերում են վարչարարության խեղումների: Պետք է ուշադիր լինենք ու սողանցքներ չստեղծենք», - ասաց Վարդան Արամյանը:

Налоговые льготы предоставляются с определенными ожиданиями – министр финансов об установлении налоговых льгот для Гюмри
26/10/2016 18:30
Предоставление налоговых льгот городу Гюмри и приграничным зонам – не единственное средство стимулирования равномерного развития регионов, заявил сегодня в парламенте Армении министр финансов Вардан Арамян, обратившись к проекту закона «О предоставлении налоговых льгот городу Гюмри».
Депутат Ованнес Маргарян напомнил министру, что этот проект удостоился положительного заключения в парламенте и поинтересовался, какого мнения придерживается нынешнее правительство по данному вопросу.
«Должен сказать, что мы должны проявить некоторую осмотрительность при установлении налоговых льгот. Конечно, равномерное развитие регионов – в числе приоритетов правительства и разумно, что гравитационная сила создания нашего ВВП должна переместиться из Еревана в области, однако налоговые льготы не что иное, как уступка доходов бюджета с определенными ожиданиями. Для стимулирования равномерного развития есть не только налоговый инструмент», - сказал министр финансов.
Он подчеркнул, что установление налоговых льгот приводит также к проблеме финансирования бюджета, что также влияет на экономический рост.