Բուհերում կլինի նոր կառավարման համակարգ. Լևոն Մկրտչյան
«Բարձրագույն կրթության մասին» ՀՀ նոր օրենքի նախագծի համաձայն ձևավորվելու է ինքնուրույն բուհական համակարգ, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
«Փորձել ենք հնարավորինս նվազեցնել նախարարության դերակատարումը և ձևավորել ինքնուրույն բուհական համակարգ: Այս օրենքը ճանապարհ է բացում բուհում բոլոր տիպի կառավարման հետ առնչվող երկրորդական խնդիրները նախարարության վրայից բեռնաթափելուն», - նշեց Լ. Մկրտչյանը:
Նա նշեց, որ այս նպատակով բուհերում ներմուծվելու է երկու հիմնական հասկացություն՝ պրոֆեսիոնալ մենեջեր, որը ռեկտորն է լինելու, և գիտխորհուրդը:
«Գիտխորհրդի դերակատարությունը մեծացրել ենք, այսինքն՝ իրենք պետք է կարողանան պատասխան տալ ամբողջ ակադեմիական որակի համար, իսկ ռեկտորի ֆունկցիան լինելու է ընդամենը կառավարման համակարգը», - նշեց նախարարը:
Հարցին, թե մտավախություն չկա արդյոք, որ պատահական մարդկանց մոտ ռեկտոր դառնալու ցանկություն կառաջանա, Լևոն Մկրտչյանը պատասխանեց.
«Նոր օրենքի նախագծի համաձայն, ռեկտորն է պատասխանատու ֆինանսական և կազմակերպչական խնդիրների համար, ուստի թող բուհը որոշի՝ ում է ընտրում որպես ռեկտոր»:

В вузах будет действовать новая система управления – Левон Мкртчян
Согласно проекту нового закона РА «О высшем образовании» будет сформирована самостоятельная вузовская система, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр образования и науки Армении Левон Мкртчян.
«Мы попытались уменьшить роль министерства и сформировать самостоятельную вузовскую систему. Этот закон открывает путь к тому, чтобы министерство не занималось второстепенными вопросами, связанными с управлением в вузе», - заявил Л.Мкртчян.
Он отметил, что с этой целью в вузы будут внедрены два основных понятия – профессиональный менеджер, которым будет ректор, и научный совет.
«Роль научного совета увеличилась, то есть, он будет отвечать за академическое качество, а в функцию ректора входит только система управления», - отметил министр.
На вопрос, нет ли опасений, что желание стать ректором может возникнуть у случайных людей, Левон Мкртчян ответил:
«Согласно проекту нового закона, ректор несет ответственность за финансовые и организационные вопросы, посему, пусть вуз решает, кого выбрать на должность ректора».