Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիևան:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ հայ-բուլղարական միջպետական հարաբերություններն ունեն երկու ժողովուրդների մշակութային առնչությունների և պատմական դարավոր բարեկամության շնորհիվ ձևավորված ամուր հիմք, ակտիվ զարգանում է քաղաքական ու տնտեսական երկխոսությունը: Այս ամենը, Նախագահի համոզմամբ, լավ հիմք է ստեղծում Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև կապերն ավելի ամրապնդելու և խորացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր ակտիվ աշխատանքով կնպաստի այդ հարաբերությունների և տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ներուժի ամբողջական բացահայտմանն ու զարգացմանը:
Դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիևան, համակարծիք լինելով միջպետական հարաբերությունների վերաբերյալ ՀՀ Նախագահի գնահատականի հետ, կարևորել է մինչ այժմ երկու երկրների միջև ձևավորված իրավական հիմքի՝ ստորագրված ավելի քան հինգ տասնյակ փաստաթղթերի ընձեռած հնարավորությունը լիարժեքորեն օգտագործելն ու փոխգործակցությունն ընդլայնելը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի և տարածաշրջանի մարտահրավերների վերաբերյալ:

Новый посол Болгарии вручила верительные грамоты президенту Армении
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Болгарии в Армении Мария Павлова Цоцоркова-Каймактчиева вручила сегодня верительные грамоты  президенту РА Сержу Саргсяну, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент поздравил посла со вступлением в должность и пожелал успехов. Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что армяно-болгарские межгосударственные отношения имеют прочную основу, сформированную благодаря культурным контактам и многовековой исторической дружбе двух народов, активно развивается политический и экономический диалог.
Всё это, подчеркнул президент С.Саргсян, создаёт хорошую основу для ещё большего укрепления и углубления связей между Арменией и Болгарией. Серж Саргсян выразил надежду, что новоназначенный посол своей активной работой будет способствовать этим отношениям и полноценному выявлению и развитию потенциала взаимодействия в различных сферах.
Посол Мария Павлова Цоцоркова-Каймактчиева, выразив солидарность с оценками президента РА о межгосударственных отношениях, подчеркнула, что важно расширять взаимодействие, а также полноценно использовать возможности, предоставляемые уже существующей между двумя странами правовой основой, включающей в себя более чем пятьдесят подписанных документов.
Собеседники обменялись мнениями также о процессе мирного урегулирования карабахской проблемы и региональных вызовах.