Թրամփի կողմնակիցներն արգելափակում են ձայների վերահաշվարկը
Ամերիկյան Միչիգան նահանգի գլխավոր դատախազ Բիլ Շուետը դատական հայց է ներկայացրել, որը կոչված է արգելափակելու ընտրողների ձայների վերահաշվարկի փորձերը։ Նոյեմբերի 8-ին կայացած ընտրություններին «Կանաչների» կուսակցությունից մասնակցած թեկնածու Ջիլ Ստայնը պահանջել է ձայների վերահաշվարկ Միչիգան, Վիսկոնսին և Փենսիլվանիա նահանգներում, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Այդ նահանգներում հաղթել է Դոնալդ Թրամփը՝ չնայած գրեթե բոլոր հարցումներով ակնկալվում էր դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնի հաղթանակը։
Հանրապետական Շուետը հայտարարել է, որ ձայների վերհաշվակը չափազանց թանկ և իմաստ չունեցող ընթացակարգ է։
Ստայնը Շուետի հայտարարությունն անվանել է երկրում ժողովրդավարության խարխլման փորձ։
Փորձագետները կարծում են, որ ձայների վերահաշվարկը հազիվ թե փոխի ընտրությունների արդյունքը, համաձայն որի՝ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթել է Դոնալդ Թրամփը։

Сторонники Трампа пытаются не допустить пересчета голосов в трех штатах
Генеральный прокурор американского штата Мичиган Билл Шуэтт подал судебный иск, призванный заблокировать попытки пересчитать голоса избирателей, поданные в этом штате на президентских выборах 8 ноября, передает русская служба BBC.
Пересчитать голоса в Мичигане, а также в Висконсине и Пенсильвании потребовала кандидат от Партии зеленых на недавно прошедших выборах Джилл Стайн.
Во всех этих штатах победил Дональд Трамп, хотя почти все опросы отдавали победу кандидату от демократов Хиллари Клинтон.
Билл Шуэтт, что пересчет голосов - процедура слишком дорогостоящая и не имеющая смысла.
Джилл Стайн, назвала заявление Шуэтта попыткой подрыва демократии в стране.
Как считают эксперты, даже если пересчет голосов все же будет проведен, он вряд ли изменит результаты выборов, согласно которым президентскую гонку в США выиграл Дональд Трамп.