Օհայոյի բնակչին 30 տարով ազատազրկել են Կոնգրեսի վրա հարձակումներ նախապատրաստելու համար
Ամերիկյան դատարանը Օհայո նահանգի բնակիչ Քրիստոֆեր Լի Քորնելին 30 տարվա ազատազրկման է դատապարտել ԱՄՆ Կոնգրեսում ահաբեկչական գործողության նախապատրաստման համար, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Reuters գործակալությանը։
22-ամյա տղամարդը ձերբակալվել էր Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի աշխատակիցների կողմից 2015 թվականի հունվարի կեսերին։ Քորնելն ամերիկյան հատուկ ծառայությունների տեսադաշտում էր հայտնվել այն բանից հետո, երբ ծայրահեղական բնույթի մի շարք հաղորդագրություններ էր զետեղել իր թվիթերթյան միկրոբլոգում։
Իշխանությունների տվյալներով՝ նա պատրաստվել է Կոնգրեսի շենքում գործի դնել մի քանի պայթուցիկ սարք, այնուհետև հրաձգություն իրականացնել։ Նա մեղադրվել է նաև «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորմանն աջակցելու համար։

Жителя Огайо приговорили к 30 годам тюрьмы за подготовку атаки на Конгресс США
Американский суд приговорил в понедельник жителя штата Огайо Кристофера Ли Корнелла к 30 годам тюрьмы за подготовку террористического акта в Конгрессе США, передает ТАСС со ссылкой на агентство Reuters.
22-летний мужчина был арестован сотрудниками ФБР в середине января 2015 года. Корнелл попал в поле зрения американских спецслужб после того, как оставил ряд сообщений экстремистского характера в своем микроблоге в сети Twitter. По данным властей, он собирался привести в действие несколько взрывных устройств в здании Конгресса США, а затем открыть там стрельбу.
В мае 2015 года Корнеллу были предъявлены дополнительные обвинения в поддержке террористической группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещена в РФ).