ԵՄ-ն համաձայնության է հասել Վրաստանի և Ուկրաինայի համար առանց վիզայի ռեժիմի ծրագրի շուրջ
Եվրախորհրդարանը և Եվրամիության անդամները համաձայնագիր են ստորագրել Վրաստանի և Ուկրաինայի համար առանց վիզայի ռեժիմի ծրագրի վերաբերյալ, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Reuters գործակալությանը։
Գործակալությունը տեղեկացնում է, որ ըստ համաձայնագրի պայմանների՝ արտակարգ դեպքերում կարող է կասեցվել առանց վիզայի ռեժիմը: Համաձայնագիրը ձեռք է բերվել չորեքշաբթի  ուշ երեկոյան։
Ավելի վաղ ԵՄ Խորհուրդը պնդում էր, որպեսզի առանց վիզայի ռեժիմը ուժի մեջ մտնի նրա գործողությունների կասեցման նոր մեխանիզմների հետ միաժամանակ, որը Եվրահանձնաժողովը կարող էր գործի դնել սեփական նախաձեռնությամբ կամ Եվրամիության անդամներից որևէ մեկի պահանջով:
2015 թվականի դեկտեմբերին Եվրահանձնաժողովը հաղորդել է, որ Վրաստանը և Ուկրաինան կատարել են ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման բոլոր պայմանները, սակայն Բրյուսելը առայժմ չի ընդունել համապատասխան որոշում։

В ЕС договорились по плану безвизового режима для Украины и Грузии
Члены Евросоюза и Европарламент подписали соглашение по плану предоставления безвизового режима гражданам Украины и Грузии, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
По данным агентства, соглашение по условиям механизма, который может приостановить безвизовый режим в экстренных случаях, было достигнуто в среду поздно вечером.
Ранее Совет ЕС настаивал на том, чтобы безвизовый режим вступил в силу одновременно с новым механизмом приостановки его действия, который Еврокомиссия сможет задействовать по собственной инициативе или по требованию одного из членов Евросоюза.
В декабре 2015 года Еврокомиссия сообщила, что Украина и Грузия выполнили все условия для либерализации визового режима с ЕС, однако Брюссель пока не принял соответствующее решение.