Փարիզում Սիրիայի հարցով նախարարական հանդիպում կանցկացվի
Փարիզում` դեկտեմբերի 10-ին, կանցկացվի սիրիական հակամարտության քաղաքական կարգավորմանն աջակցող մի շարք երկրների արտգործնախարարների հանդիպումըփոխանցում է РИА Новости-ն:
Հանդիպմանը, որը կանցկացվի Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ում, ֆրանսիացի արտգործնախարար Ժան-Մարկ Էյրոյից բացի, կմասնակցեն Գերմանիայի նրա գործընկեր Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, Կատարի արտգործնախարար Մուհամմադ բեն Աբդել Ռահման Ալ Թանին, Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնն ու Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն։ Ծրագրված է նաև Սաուդյան Արաբիայի, ԱՄԷ-ի, Իտալայի և Հորդանանի ներկայացուցիչների մասնակցությունը։ Սպասվում է, որ հանդիպմանը ներկա կգտնվի նաև եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին։
Փարիզի հանդիպման մասնակիցների հետ կհանդիպի սիրիական ընդդիմության Բանակցային հարցերով բարձրագույն կոմիտեի ղեկավար Ռիադ Հիջաբը։
«Վերջին իրադարձությունները միջազգային հանրության մոբիլիզացիան դարձել էր առավել անհրաժեշտ, քան երբևէ։ Նախարարն ու նրա հյուրերը կքննարկեն ողբերգական մարդասիրական իրավիճակը Հալեպում և պատասխանները, որոնք միջազգային հանրությունը պետք է տա», - ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հաղորդագրությունում։

В Париже пройдет министерская встреча по Сирии
Встреча министров иностранных дел ряда стран, поддерживающих политическое разрешение конфликта в Сирии, состоится в Париже 10 декабря, передает РИА Новости.
Во встрече, которая пройдет в МИД Франции, помимо главы французского внешнеполитического ведомства Жан-Марка Эйро, примут участие его коллеги из Германии — Франк-Вальтер Штайнмайер, США — Джон Керри, Катара — Мухаммед бен Абдель Рахман Аль Тани, Великобритании — Борис Джонсон и Турции — Мевлют Чавушоглу. Также запланировано участие представителей Саудовской Аравии, ОАЭ, Италии и Иордании. Ожидается, что на встречу прибудет и глава европейской дипломатии Федерика Могерини.
С участниками собрания в Париже встретятся глава Высшего комитета по переговорам (ВКП) сирийской оппозиции Рияд Хиджаб.
«Последние события сделало мобилизацию международного сообщество еще более необходимой чем когда-либо. Министр и его гости обсудят трагическую гуманитарную ситуацию в Алеппо и ответы, которые международное сообщество должно дать», — говорится в сообщении французского МИД.