Պետդեպ. ԱՄՆ-ն մշտապես դեմ հանդես կգա Իսրայելի հանդեպ պատժամիջոցների գաղափարին
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոները հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն մշտապես դեմ հանդես կգա Իսրայելի հանդեպ պատժամիջոցների գաղափարին, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Որպես Իսրայելի բարեկամ և դաշնակից՝ մենք մշտապես դեմ հանդես կգանք նրա հանդեպ միակողմանի պատժամիջոցներին», - նշել է Թոները՝ ճեպազրույցի ժամանակ։
Նա նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն չի ցանկանում տեսնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ցանկացած գործողություն, որը կլինի Իսրայելին մերձավորարևելյան ճգնաժամի լուծում պարտադրելու փորձ։
Թոները նաև նշել է, որ ԱՄՆ հեռացող վարչակազմը դեմ է հանդես գալիս Երուսաղեմ ամերիկյան դեսպանատան տեղափոխմանը։
«Կարծում եմ՝ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ինչպես նաև այս վարչակազմի մյուս ներկայացուցիչները, հստակ արտահայտել են իրենց հայացքները դեսպանատունը Երուսաղեմ փոխադրելու և հնարավոր բարդությունների վերաբերյալ, որոնց կարող է դա հանգեցնել», -ասել է նա։

Госдеп: США будут всегда выступать против санкций в отношении Израиля
США всегда будут выступать против идеи санкций в отношении Израиля, заявил в четверг официальный представитель госдепартамента Марк Тонер, передает РИА Новости.
«Как друг и союзник Израиля, мы всегда будем выступать против односторонних санкций в отношении него», — сказал Тонер на регулярном брифинге.
Он также отметил, что США "не хотели бы видеть любые действия Совета Безопасности (СБ) ООН, которые были бы попыткой навязать Израилю решение" ближневосточного кризиса.
Наряду с этим Тонер подчеркнул, что нынешняя администрация США, слагающая с себя полномочия 20 января, выступает против переноса американского посольства в Иерусалим.
«Я думаю, госсекретарь Джон Керри, как и другие представители этой администрации, четко выражали свои взгляды по переносу посольства в Иерусалим и возможным осложнениям, к которым это может привести", — сказал он. По его словам, "до окончания полномочий нынешней администрации наша политика будет заключаться в том, что перевод посольства в Иерусалим был бы ошибкой».