Կանադայում ուսուցիչը տուգանվել է մոտ 8 հազար դոլարով՝ աշակերտների ուղղությամբ կավիճ շպրտելու պատճառով
18/02/2017 16:03
Կանադայի Սասկաչևան նահանգի ուսուցչական խորհուրդը դպրոցի մանկավարժներից մեկին խոշոր տուգանք է նշանակել, քանի որ վերջինս զայրույթի պահին կավիճը նետել է աշակերտների ուղղությամբ, հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով CBC հեռուստաալիքին։
Գեղարվեստական արվեստների ուսուցիչ Միշել-Անդրե Ջոզեֆ Լևեսկը պետք է կանադական 10 հազար դոլար (7,7 հազար դոլար) վճարի 2015-ի նոյեմբերի 10-ին դասի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի համար։
Պարզվել է, որ աշակերտների մի խումբ խանգարել է ուսուցչին դասը վարել։ Վերջինս զայրույթի պահին նրանց ուղղությամբ է նետել կավիճը, սակայն այն դիպել առջևի նստարանին նստած աղջկա աչքին, ով արդյունքում թեթև հեմատոմա է ստացել։ Չի նշվել, թե որ դպրոցում է տեղի ունեցել միջադեպը:
Ուսուցչական խորհուրդը գործը հետաքննել է մոտ 1,5 տարի։ Այն նաեւ զգալի ծախսերի պատճառ դարձել՝ ավելի քան 54 հազար կանադական դոլար (41 հազար դոլար)։ Արդյունքում Լեւեսկի նկատմամբ խիստ վճիռ է սահմանվել՝ «դասարանն անհամապատասխան մեթոդներով կառավարեու համար՝  աշակերտներից մեկի մոտ վնասվածքի հետևանքով»։

В Канаде учитель оштрафован почти на $8 тыс. за бросок мелом в учеников своего класса
Учительский совет канадской провинции Саскачеван приговорил к крупному штрафу одного из школьных педагогов за то, что тот в порыве гнева бросил куском мела в учеников,  сообщает ТАСС  со ссылкой на телеканал CBC.
Учитель художественных искусств Мишель-Андре-Джозеф Левеск должен заплатить 10 тыс. канадских долларов ($7,7 тыс.) за инцидент, который имел место еще 10 ноября 2015 года во время его урока.
В ходе разбирательства было установлено, что группа школьников мешала ему вести занятие и педагог запустил в них куском мела. Но в нарушителей Левеск не попал, зато мелок угодил в глаз одной из школьниц, сидевшей перед ними, в результате чего у нее образовалась небольшая гематома. Город и школа, где это произошло, в совете не раскрывают.
Этот случай расследовался Учительским советом провинции почти 1,5 года и, как утверждают его руководители, затребовал значительных трат - более 54 тыс. канадских долларов (более $41 тыс.). Левеску в итоге был вынесен строгий выговор «за несоответствующие методы управления классом, повлекшие травму одного из учеников», а также «за непрофессионализм».